PiS nie jest już ulubioną partią najmłodszych wyborców, czyli osób w wieku 18-29. Jego miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,6%, zaraz po niej jest Trzecia Droga 17,9%, następnie Konfederacja 17,8%, później Lewica z wynikiem 17,4%. Na samym końcu znalazła się Zjednoczona Prawica z poparciem 14,4% Wyraźnie więc widać, że najmłodsi wyborcy zdecydowanie odrzucili kandydatów PiS i swój głos oddali na opozycję. Paradoksalnie właśnie jest to sytuacja całkowicie odwrotna niż ta w wyborach w 2019 roku, gdzie to właśnie PiS było partią wybraną przez młodych (wtedy osiągnęło 26,3 proc.)
Punkt przecięcia jest po pięćdziesiątce
Sytuacja zmienia się u osób po pięćdziesiątym roku życia. Wśród tej grupy społecznej aż 43,7% osób poparło Prawo i Sprawiedliwość. Koalicję Obywatelską natomiast 32,3%. Po 60 roku życia było to już 52,8% dla PiS i 31,0% dla KO. Ta statystyka wyraźnie pokazuje, że poparcie dla obecnej partii rządzącej wzrasta wraz z wiekiem, a najszybciej właśnie po 50 r. ż. Inaczej, starsze osoby częściej wybierają Prawo i Sprawiedliwość, młodzi natomiast obecną opozycję.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Niebywale wysoka frekwencja młodych
Elementem, który nie umknął opinii publicznej, jest fakt, że w tych wyborach udział wzięło około 20% więcej młodych niż w 2019 roku - teraz było to aż 68,8%. Oznacza to, że młodzież w tych wyborach była ponadprzeciętnie zmotywowana, aby wyrazić swoje zdanie.
Kobiety poszły na wybory
Do lokali wyborczych 15 października zdecydowanie liczniej poszły kobiety – aż o 10% więcej niż w 2019 roku. Teraz frekwencja kobiet wyniosła 73,7%. Skąd taka zmiana wśród kobiet? Można powiedzieć, że te wybory były właśnie o nich – praktycznie wszystkie komitety w swoim programie i narracji partii próbowały przeciągnąć kobiety na swoją polityczną „stronę”, proponując im najróżniejsze rozwiązania ich współczesnych problemów. W ciągu ostatnich 8 lat kobiety nie miały lekko i chyba chciały zamanifestować to wynikiem wyborczym.
Młodzi i kobiety odsunęli PiS od władzy?
Tak duża strata poparcia od młodych dla Zjednoczonej Prawicy mogła znacząco odbić się na ich wyniku wyborczym. Czy młodzi uznali więc, że PiS nie ma im nic do zaoferowania? Może stracili zaufanie, bo nie wywiązano się z poprzednich obietnic? A może zwyczajnie nie podobała im się polityka, jaką prowadzi się „na prawicy”? Według wyników wyborczych kobiety w dużej mierze głosowały na Lewicę, natomiast młodzi mężczyźni na Konfederację – wyniki te plasowały się wymiennie i może pomogły zachować balans?
Nie ulega natomiast wątpliwości, że rezultat tych wyborów mógł być mocno uzależniony od zmotywowanych młodych oraz kobiet, którzy stali wiele godzin w kolejkach do lokali wyborczych.
Czy aż tak bardzo nie chcieli trzeciej kadencji PiS?
Napisz komentarz
Komentarze