Misja ochrony hubu logistycznego w Rzeszowie, realizowana przez norweskie siły zbrojne, potrwa do Wielkanocy. Rozpoczęła się ona na początku grudnia, kiedy to do Polski dotarły zarówno systemy NASAMS 3, jak i norweskie myśliwce F-35.
Przeprowadzenie operacji logistycznej związanej z transportem systemów NASAMS 3 do Polski okazało się nie lada wyzwaniem. W trakcie transportu morskiego z Norwegii do Gdyni doszło do incydentu, kiedy to frachtowiec osiadł na mieliźnie. Pomimo tych trudności, sprzęt został ostatecznie dostarczony do Rzeszowa i przygotowany do działania.
Dlaczego Rzeszów?
Lotnisko w Rzeszowie-Jasionce pełni kluczową rolę w transporcie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy. To właśnie tutaj zbiegają się szlaki, którymi dostarczane są niezbędne do obrony kraju środki. Ochrona tego ważnego węzła logistycznego jest zatem priorytetem.
Podpułkownik Erlend Hammervik-Elvenes, dowódca norweskiego oddziału obrony powietrznej na lotnisku Rzeszów-Jasionka, podkreśla: "Jesteśmy tu, żeby chronić infrastrukturę krytyczną, kluczową dla międzynarodowej pomocy dla Ukrainy."
Współpraca międzynarodowa
Warto zaznaczyć, że NASAMS 3 nie jest jedynym systemem przeciwlotniczym ochraniającym rzeszowskie lotnisko. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę stacjonują tam amerykańskie systemy Patriot. Pod koniec listopada 2023 roku dołączyły do nich również niemieckie Patrioty.
Czym jest NASAMS?
NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) to nowoczesny system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu, stworzony we współpracy norweskiego koncernu Kongsberg z amerykańskim Raytheonem. Wykorzystywany jest przez wiele państw, w tym przez Norwegię, Litwę, Finlandię, Holandię oraz Stany Zjednoczone. W Stanach Zjednoczonych system NASAMS służy do ochrony najważniejszych obiektów w Waszyngtonie, takich jak Biały Dom czy Pentagon.
Rozmieszczenie systemu NASAMS 3 w Rzeszowie to kolejny dowód na solidarność międzynarodowej społeczności z Ukrainą. Dzięki obecności tego nowoczesnego systemu przeciwlotniczego, bezpieczeństwo w regionie zostało znacząco wzmocnione.
Polski hub logistyczny, który odgrywa kluczową rolę we wsparciu Ukrainy, jest teraz jeszcze lepiej chroniony przed potencjalnymi zagrożeniami z powietrza.
Napisz komentarz
Komentarze