2 kwietnia w przestrzeni Kino za Rogiem Cafe w Rzeszowie zespół Berehyni, Fundacja i Stowarzyszenie Folkowisko oraz Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas zorganizowały niezwykłe spotkanie autorskie. Gośćmi spotkania byli Maryna Shvartsman - ukraińska pisarka i dziennikarka, Maksym Kozmenko – fotograf i ilustrator oraz Oleksandr Bilous - menedżer kultury.
Zaprezentowane zostały dwie publikacje autorstwa Maryny Shvartsman, do których ilustracje stworzył Maksym Kozmenko. To premiera obu utworów w Polsce, wcześniej pokazane zostały we Włoszech, Austrii, Finlandii, Estonii, gdzie zostały bardzo ciepło przyjęte przez międzynarodową społeczność. Oba dzieła są dwujęzyczne - w języku angielskim i ukraińskim - i nie są przeznaczone do sprzedaży. Głównym celem ich powstania jest przypomnienie całemu światu, że wojna w Ukrainie nie skończyła się, bilans ofiar stale się powiększa, a Naród wciąż potrzebuje sojuszników i międzynarodowego wsparcia w walce o swoją wolność.
O czym marzą anioły - poruszająca księga upamiętniająca dzieci, które straciły życie w trakcie rosyjskiej napaści na naród Ukraiński
“O czym marzą anioły” autorstwa Maryny Shvartsman to zbiór dwudziestu pięciu historii dzieci, które zginęły w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Liczba dwadzieścia pięć nie jest przypadkowa - symbolizuje dwadzieścia cztery obwody Ukrainy oraz Autonomiczną Republikę Krymu. Utwór pokazuje, jak wiele wartościowych osób straciła Ukraina - przyszłych lekarzy, nauczycieli, sportowców czy żołnierzy.

Każda z opowieści ukazuje marzenia i plany, których te dzieci nie zdążyły zrealizować. Marzenia bardzo zróżnicowane: od tych wielkich - jak zostanie mistrzem olimpijskim, po prozaiczne - o posiadaniu swojego pupila. W ich imieniu spełnić mogą je już tylko inne dzieci, którym je przekazują, a same jako opiekuńcze anioły będą czuwać nad ich realizacją.
Warstwa graficzna potęguje przekaz zawarty w utworze
Olbrzymie wrażenie robią ilustracje i fotografie autorstwa Maksyma Kozmenko. Każda z historii została dodatkowo podkreślona poprzez umieszczenie szkicu portretu dziecka, które straciło życie. Rysunki powstały dzięki udostępnieniu zdjęć poległych dzieci przez ich bliskich.

Dodatkowo książka jest zilustrowana czarno - białymi fotografiami, na których zobaczyć można zarówno skalę zniszczeń, którą spowodowała wojna, jak również dzieci, które pomimo braku wody, światła, zabawek próbują w wojennej rzeczywistości odnaleźć radość życia. Każda fotografia zawiera kolorowy element, będący symbolem nadziei, która w dzieciach i walczącym Narodzie nie zgasła.
Dodatkową inspiracją do stworzenia utworu były osobiste przeżycia autorki, której mąż stracił życie podczas trwającej obecnie wojny. Wraz z nią do Rzeszowa przyjechał na spotkanie autorskie jej dziewięcioletni syn, dla którego z okazji wypadających tego dnia urodzin organizatorzy przygotowali wzruszającą niespodziankę - tort ze świeczkami i odśpiewane przez zebranych w kilku językach “Sto lat”.
“Ludzie zwycięstwa. Konan” - nietypowy komiks z przesłaniem społecznym
Drugim utworem zaprezentowanym podczas spotkania jest niecodzienny komiks “Ludzie zwycięstwa. Konan”. Wyróżnia go przede wszystkim forma graficzna, zamiast rysunków wykorzystano fotografie, na których widnieją teksty w typowych dymkach.
Pomysłodawcą projektu jest Ołeksij Bojko - Przewodniczący Rady Obwodowej w Czerniowcach, teksty napisała Maryna Shvartsman, a ilustracje wykonał Maksym Kozmenko.

Komiks oparty jest na prawdziwej historii ukraińskiego zwiadowcy o pseudonimie „Konan”, który po wykonaniu misji wypadł za burtę łodzi i dryfował przez 14 godzin na otwartym morzu. Utwór to niecodzienna lekcja historii zaprojektowana dla dzieci i młodzieży — to sam Konan opowiada dzieciom o odwadze Ukraińców w różnych okresach. Publikacja łączy fakty współczesne z legendami kozackimi i ma na celu napełnić młodych czytelników wiarą w siłę ukraińskiego ducha.
.... jako symbol ciągle toczącej się wojny
Zakończenie utworu “O czym marzą anioły” dopełnia cały przekaz, który miał wybrzmieć w tym dziele. Po dwudziestu pięciu historiach pełnych marzeń poległych dzieci dostajemy coś na kształt tablicy pamiątkowej - dane aniołów: ich imiona i nazwiska, wiek i miejsce śmierci. Oraz jakże wymowne ... na pustych stronach, ukazujące, że liczba ofiar tej wojny ciągle wzrasta i dopóki nie zostanie ona zakończona to się nie zmieni.
Dlatego tak ważna jest nasza: polska, europejska i światowa solidarność z narodem Ukraińskim. Bez naszego wsparcia będzie im ciężko zwyciężyć, pamiętajmy o tym.
Napisz komentarz
Komentarze