Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

"Nauczycielka serc". 104. rocznica urodzin kandydatki na ołtarze z Błażowej

Podziel się
Oceń

104 lata temu, 3 maja 1921 r., w podkarpackiej Błażowej przyszła na świat osoba nietuzinkowa, czyli Anna Jenke. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego jeszcze za życia mieli nazywać ją świętą. Była ona bowiem jednocześnie nauczycielką, harcerką, opiekunką ubogich i samotnych.
"Nauczycielka serc". 104. rocznica urodzin kandydatki na ołtarze z Błażowej

Autor: Powiat Rzeszowski

Dziś trwa jej proces beatyfikacyjny, a pamięć o niej pozostaje żywa nie tylko w Jarosławiu, gdzie spędziła większość życia, ale również w rodzinnej Błażowej.

Od Błażowej po tajne nauczanie

Anna Jenke pochodziła z rodziny nauczycielskiej. Pierwsze kroki w edukacji stawiała w miejscowej szkole powszechnej. W 1928 r. razem z rodzicami przeprowadziła się do Jarosławia, gdzie ukończyła gimnazjum i dwuletnie Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek. Już wtedy angażowała się w działalność harcerską – była drużynową III Drużyny Harcerek im. Anny Chrzanowskiej.

II wojna światowa na zawsze naznaczyła jej życie. Zamiast wycofać się w cień, podjęła działalność charytatywną. Pomagała rannym, wysyłała paczki do obozów jenieckich, wspierała dzieci z rodzin rozbitych lub całkowicie opuszczonych. Działała też w tajnym nauczaniu, przekazując młodzieży nie tylko wiedzę, ale i wartości.

Życie w służbie drugiemu człowiekowi

Po wojnie ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i wróciła do pracy z młodzieżą – uczyła w jarosławskich szkołach średnich, pracowała w bibliotece miejskiej, przez pewien czas pełniła funkcję dyrektorki Liceum Sztuk Plastycznych. Całe życie pozostała wierna zasadzie, że nauczyciel to nie tylko zawód, lecz powołanie.

Nie ograniczała się jednak tylko do sali lekcyjnej. Angażowała się społecznie i duszpastersko, budując wokół siebie środowisko zaufania i wsparcia. Zmarła 15 lutego 1976 r. na raka, a jej pogrzeb w Jarosławiu zgromadził tłumy. Jak podkreślają świadkowie tamtego wydarzenia, miał on być cichym dowodem szacunku, jakim kobieta cieszyła się za życia.

Proces beatyfikacyjny trwa

26 marca 1993 r., z inicjatywy arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, rozpoczął się proces beatyfikacyjny Anny Jenke. W 1997 r. jej szczątki przeniesiono do krypty kościoła św. Mikołaja w Jarosławiu, gdzie wierni mogą dziś oddawać jej cześć jako Służebnicy Bożej.

Jej niezłomna postawa podczas wojny i oddanie dla drugiego człowieka pozostają wzorem do dziś. Trwa jej proces beatyfikacyjny – pamiętajmy o tej niezwykłej kobiecie!

-zachęcają przedstawiciele m.in. Kościoła oraz Powiatu Rzeszowskiego.

Jej życie jest, w pewien sposób, dowodem na to, że świętość może wyrażać się w codzienności – w nauczaniu, służbie, empatii i cichej pomocy drugiemu człowiekowi. W czasach wielkiego niepokoju i podziałów, postać Anny Jenke przypomina, że prawdziwa siła wypływa z miłości do innych.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama