Już na samym początku warto wspomnieć, jaka jest istota wspomnianych wyżej lokali.
Ważne wsparcie
Otóż mieszkania treningowe są miejscami, w których osoby w trudnej sytuacji życiowej uczą się samodzielności. Pobyt w nich jest, co należy zaznaczyć, czasowy i odbywa się pod opieką specjalistów. Te oddane do użytku w ramach infrastruktury Powiatu Rzeszowskiego mają wspierać ludzi wkraczających w samodzielne życie.
Szczególnie ważne jest, aby osoby opuszczające pieczę zastępczą, które wchodzą w dorosłość i nie otrzymały wsparcia w najbliższej rodzinie miały możliwość życia w warunkach, które dają szansę na samodzielność i niezależność
– podkreśla Krzysztof Jarosz Starosta Rzeszowski.

Mieszkania powstały dzięki realizacji projektu pn. „Zwiększenie dostępu do usług wspierających funkcjonowanie dzieci, młodzieży, rodzin biologicznych i pieczy zastępczej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.
Wyposażenie
W mieszkaniach będą zapewnione usługi polegające na nauce rozwijania lub utrwalania umiejętności praktycznych, służących prowadzeniu niezależnego życia, w zakresie m.in.: samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków, efektywnego zarządzania czasem, efektywnego zarządzania finansami, prowadzenia gospodarstwa domowego, załatwiania spraw osobistych i urzędowych, utrzymywania więzi rodzinnych, rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
Zależy nam na tym by zapewnić wsparcie na wysokim poziomie. Osoby trenujące, przebywające w mieszkaniu, będą miały wsparcie dedykowanego do tego celu psychologa, pedagoga, wychowawcy czy też opiekuna
– tłumaczy Agnieszka Gabrowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W ramach realizowanego projektu dostosowano pawilon znajdujący się w kompleksie budynków powiatowych w Górnie. W ramach prac adaptacyjnych wykonano remont dzięki któremu powstało 5 mieszkań treningowych, przeznaczonych dla 7 wychowanków pieczy zastępczej. Dzięki środkom projektowym mieszkania są komfortowo umeblowane, wyposażone w sprzęt AGD, laptopy i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całkowita wartość projektu przekroczyła 3,5 mln zł.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z oddania do użytku mieszkań treningowych, wykonanej przez pracowników Powiatu Rzeszowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze