Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama2

Gdzie szukać pomocy medycznej w sylwestra i Nowy Rok?

Podziel się
Oceń

W noc sylwestrową i Nowy Rok pomoc medyczną można uzyskać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Adresy działających punktów są w wyszukiwarce NFZ "Gdzie się leczyć".

Autor: PAP/Piotr Polak

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz udziela porady w warunkach ambulatoryjnych i telefonicznie. W medycznie uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta. Pomoc pielęgniarki można uzyskać w przychodni lub w ramach wizyty domowej.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki pacjent skorzysta w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia – gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. A także gdy zachodzi obawa, że czekanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na jego stan zdrowia, w razie zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej, infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką, bólów brzucha nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają w godz. 18.00-8.00 od poniedziałku do piątku (czyli w przypadku 31 grudnia), a przez całą dobę – w soboty, niedziele i w dni ustawowo wolne od pracy – czyli 1 stycznia.

Aby skorzystać z pomocy, należy zgłosić się do dowolnej, najbliższej miejscu zamieszkania lub pobytu placówki. Ich adresy są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Wizyty nie trzeba rezerwować, niepotrzebne jest skierowanie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie i e-receptę.

Placówki nocnej i świątecznej pomocy nie realizują wizyt kontrolnych w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie wydają recept na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczeń o stanie zdrowia.

W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Pomagają one osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. O kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

W razie bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego (numery 112 lub 999).

Pomoc stomatologiczną można uzyskać w dyżurującym gabinecie stomatologicznym. Placówki te obsługują wyłącznie pacjentów w nagłych przypadkach. Nie obowiązuje rejonizacja, pomoc udzielana jest w dni powszechnie w godz. 19-7.00, a w dzień świąteczny przez całą dobę. Lista dyżurujących gabinetów jest w wyszukiwarce NFZ "Gdzie się leczyć" (https://gsl.nfz.gov.pl) i na stronach oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Informacji o świadczeniach udziela bezpłatna całodobowa (działająca także w święta) infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, tel.: 800-190-590. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital i punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W aplikacji mobilnej mojeIKP jest praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje, jak wykonać czynności ratujące życie. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Król Henryk SzczęśliwyTreść komentarza: Wielka szkoda, że świadkowie nie próbowali ratować tej Pani !!! ['] ['] [']Data dodania komentarza: 2.01.2025, 09:36Źródło komentarza: Babcia oddała życie, ratując 3-letnią prawnuczkę z pożaru. Apel o pomocAutor komentarza: strona wuwuwuTreść komentarza: "Biedactwa", którym trzeba jeszcze więcej pomagać.Data dodania komentarza: 2.01.2025, 08:56Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: OleksaTreść komentarza: warto zaznaczyć, że ta pierwsza z 2011 roku, jak i obecna odbywa się za czasów tego samego premiera Donalda Tuska!Data dodania komentarza: 1.01.2025, 22:16Źródło komentarza: Polska przewodniczy UEAutor komentarza: kkkTreść komentarza: starsza pani to prawdziwa bohaterka. Uratowała prawnuczkę ale sama zginęła. Właśnie wypiłem za spokój jej duszyData dodania komentarza: 31.12.2024, 22:10Źródło komentarza: Babcia oddała życie, ratując 3-letnią prawnuczkę z pożaru. Apel o pomocAutor komentarza: StanTreść komentarza: Ty ale to Morawiecki i Duda zapraszali braci ukraincow do Polski na nasze utrzymanie, to Duda dał polskie obywatelstwo już ponad 100 tys ukraincom a nie Tusk.Data dodania komentarza: 31.12.2024, 18:23Źródło komentarza: Nowe przejście graniczne na granicy polsko-ukraińskiejAutor komentarza: DONTreść komentarza: Chcialbym zobaczyć tego delikwenta z twarzy, Aby ocenic czy mijam co dzien takich debili na ulicach XD. 45 lat i miec sieke w głowie !Data dodania komentarza: 31.12.2024, 10:42Źródło komentarza: Sędziszów Młp. Przyjechał pijany na stację paliw i wezwał policję na samego siebie
Reklama
Reklamaposeł Adam Dziedzic
Reklama
Reklama