Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się około 73 530 zachorowań na nowotwory u kobiet, z czego ponad 37% stanowią nowotwory kobiece, a same nowotwory ginekologiczne (rak jajnika, rak endometrium, rak szyjki macicy, rak sromu) to ok. 14%. Ponad 13 500 kobiet umiera co roku na nowotwory kobiece, z czego połowa, na same nowotwory ginekologiczne.
– Cytologia jest najważniejszym badaniem dla kobiety – tłumaczy prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej. – Umożliwia szybkie wykrycie zmian przedrakowych i raka w bardzo wczesnym stadium. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Program profilaktyki raka szyjki macicy zaleca, aby wykonywać cytologię raz na 3 lata. Podkreślę, tylko regularnie wykonywanie badań profilaktycznych takich jak cytologia umożliwia wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania. Odpowiednie leczenie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia.
W niedzielę, 17 września, w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie, w godzinach od 08:00 do 12:00, odbędą się bezpłatne badania i konsultacje dla chętnych pań, między innymi:
- badanie ginekologiczne (20 miejsc)
- badanie USG piersi, skierowane do pań w wieku 18-50 lat (20 miejsc)
- badanie cytologiczne w cytobusie. Badanie dla pań w wieku 25-59 lat w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy (20 miejsc)
- eksperckie konsultacje ginekologiczne
Aby wziąć udział akcji Eksperckie Spotkania Ginekologiczno-Onkologiczne – „Dbam o siebie - dbam o swoje zdrowie”, należy się wcześniej zarejestrować, pod numerem telefonu 17 8666 418, w dniach 11-12 września, w godzinach od 9 do 13, do wyczerpania limitu miejsc.
Organizatorem Eksperckich Spotkań Ginekologiczno-Onkologicznych – „Dbam o siebie - dbam o swoje zdrowie” jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, USK w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski. Patronat nad wydarzeniem objął Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej - prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński.
Akcja ma na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat nowotworów ginekologicznych oraz zachęcenie ich do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.
Napisz komentarz
Komentarze