Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie jest ponad 80 ofert pracy dla nauczycieli bez odzewu. Obecna sytuacja polskiej edukacji oraz początek roku szkolnego zachęciły parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej oraz kandydatów do parlamentu z list KO do dyskusji na ten temat.
Konferencję otworzyła Renata Butryn, była posłanka, ale i nauczycielka, która zwróciła uwagę między innymi na to co, jej zdaniem, złego dzieje się obecnie w szkolnictwie oraz jak można przyczynić się do zmian.
- Niska pensja to również degradacja tego zawodu, odbieranie godności nauczycielom. Dlatego chcę zaapelować do moich kolegów i koleżanek nauczycieli. Możemy powiedzieć „stop”, możemy powiedzieć „nie” i bardzo Was proszę o to abyście 15 października w sposób demokratyczny, pokojowy, ale bardzo solidarnie zamanifestowali przeciw takiemu traktowaniu polskiej szkoły i Was samych – mówiła Butryn.
Kiedy głos zabrał Marcin Piotrowski, działacz społeczny i członek rady fundacji „Folkowisko”, odniósł się do swojego prywatnego życia:
- Mam trójkę dzieci, które dzisiaj poszły do szkoły i strasznie się martwię jak one z niej wyjdą i w jakim stanie – mówił.
Nawiązał też do wysiłku nauczycieli w edukowanie dzieci, po czym zaprezentował eksponaty edukacji z XX w. – liczydło i dzwonek. Swoje wystąpienie Piotrowski podsumował zdaniem:
- To jaki jest program nie dochodzi do poziomu XXI w.
Z kolei wiceprezydent Rzeszowa, Jolanta Kaźmierczak, zwróciła uwagę na tegoroczną dużą liczbę młodzieży w szkołach średnich spowodowaną podwójnym rocznikiem.
Co proponuje Koalicja?
- Dobrze wykształceni nauczyciele i godnie wynagradzani to dobra edukacja. Dobra edukacja to sukces dzieci i młodzieży – mówiła Magdalena Czechowicz-Dulian.
Następnie głos zabrała posłanka Krystyna Skowrońska, która odniosła się do wspomnień słuchaczy:
- Każdy z nas dzisiaj przypomina sobie jak szedł do szkoły i jakie to było przyjemne, jak cenił swoich nauczycieli, którzy uczyli go życia… Chcemy żeby Polska szkoła była otwarta – mówiła.
Poseł Paweł Kowal, „jedynka” 23 okręgu wyborczego, przedstawił istotne dla niego punkty, które przyczyniłyby się do zmian w edukacji. Są to między innymi podwyższenie płac o 20% czy seminarium o „nauczycielstwie jako zawodzie przyszłości”.
- Jesteśmy w stanie zmienić polską rzeczywistość, dać szansę naszej młodzieży i spowodować, ze polska będzie się rozwijała polska będzie uśmiechnięta i „zachodnia”, a nie będzie cofać się do XX w. Minister Czarnek, minister edukacji jest ostatnią osobą, która dba o edukację młodzieży, edukację która przystoi wiedzy, umiejętnościom i potrzebom XXI w. – mówiła posłanka do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska.
Na zakończenie głos zabrał Marcin Jurzysta podkreślając, że nie ważne są słowa, ale także czyny:
- Nie wystarczy tylko zapisać pewnych rzeczy trzeba dać nam, nauczycielom, narzędzia do ich realizacji.
Zobacz najważniejsze wątki tej konferencji:
Napisz komentarz
Komentarze