Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Włodzimierz Czarzasty w Rzeszowie: bez Lewicy rządzić będzie PiS z Konfederacją

Podziel się
Oceń

W czwartek w Rzeszowie Nowa Lewica zaprezentowała kandydatów do sejmu w wyborach parlamentarnych. Kogo zobaczymy w walce o mandat poselski na Podkarpaciu?
Włodzimierz Czarzasty w Rzeszowie: bez Lewicy rządzić będzie PiS z Konfederacją
W Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie w czwartek zaprezentowano kandydatów do sejmu i senatu z list Nowej Lewicy.

Źródło: fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Do Rzeszowa w czwartek przyjechał Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. – Podkarpacie dla Lewicy to trudny region. Będziemy jednak tutaj walczyć bardzo twardo – zapowiedział. Zanim poznaliśmy nazwiska kandydatów w dwóch okręgach podkarpackich w wyborach do sejmu, Włodzimierz Czarzasty zauważył, że do sejmu startują kandydaci pięciu partii: Razem, SDPL, Unii Pracy, PPS, Nowej Lewicy oraz wielu stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, oraz aktywistów.

Włodzimierz Czarzasty: Na naszych listach nie znajdziecie nikogo, kto zmienił poglądy wczoraj

Wicemarszałek sejmu z Lewicy zwrócił uwagę, że „na listach Lewicy nie znajdą się ludzie, którzy zmienili poglądy wczoraj, czy przedwczoraj”. To przytyk do Michała Kołodziejczaka i Romana Giertycha, którzy trafili na listy Koalicji Obywatelskiej. 

Włodzimierz Czarzasty mówił w Rzeszowie, że na Podkarpaciu Lewica walczyć będzie o demokrację. – Walczymy z Konfederacją. Żadna partia nie stworzy samodzielnego rządu. Strona demokratyczna przejmie władzę wtedy, kiedy poza Koalicją Obywatelską do sejmu wejdą też przedstawiciele Lewicy i Trzeciej Drogi (PSL+Polska 2050 Szymona Hołowni – przyp. redakcja) – mówił, dodając, że „najgorsze połączenie to kolory brunatny i czarny (Konfederacja i PiS – przyp. redakcja)Nie dopuśćmy do tego, żeby rządziła koalicja PiS i Konfederacji. Lewica musi być w sejmie. W okręgu rzeszowskim musimy zrobić świetny wynik. Walczymy przynajmniej o 2 mandaty – zapowiedział współprzewodniczący Lewicy. 

Podczas konferencji prasowej Czarzasty był pytany o referendum. – To hucpa Prawa i Sprawiedliwości! Zrobione zostało ono tylko po to, żeby wykorzystać publiczne pieniądze w kampanii wyborczej – mówił. Zauważył też, że pytania referendalne są „naciągane i tendencyjne”. – Cwaniackie zagranie PiS. 800 plus nie zadziałało, komisja „lex Tusk” została ośmieszona, stąd znaleźli sposób na zwrócenie uwagi poprzez referendum – twierdził wicemarszałek.

Referendum to hucpa. Zrobione zostało tylko po to, żeby wykorzystać publiczne pieniądze w kampanii wyborczej. Pytania referendalne są naciągane i tendencyjne. Cwaniackie zagranie PiS. 800 plus nie zadziałało. Komisja "lex Tusk" została ośmieszona. Stąd PiS znalazł sposób na zwrócenie uwagi na swoją partię. 

Prawa kobiet, in vitro i pomoc młodym 

- Zgromadziliśmy w tym okręgu wspaniałych ludzi. Stoi za nimi obfity dorobek – zapowiedział kandydatów w okręgu 23, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu Michał Sztuk. 

Poseł Wiesław Buż, który będzie „lokomotywą” listy wyborczej Nowej Lewicy w okręgu rzeszowskim, zapowiedział walkę o realizację projektów, które miały powstać w ramach Krajowego Programu Odbudowy. – Chcemy szybszych prac nad drogą ekspresową S19 do Barwinka, chcemy walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym – zapowiedział. 

Kandydaci do sejmu z list Nowej Lewicy w okręgu 23 (rzeszowskim), fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

- Kandyduję, bo wierzę, że Rzeszów i Podkarpacie zasługują na więcej. Tak samo jak inni Polacy zasługujemy na dobrą pracę, równe warunki opieki medycznej – mówiła Pawlak-Kamińska, która wystartuje z drugiego miejsca. – 70 proc. ludzi nie ma zdolności kredytowej. Państwo i samorządy muszą wziąć odpowiedzialność za budowę mieszkań pod wynajem – mówiła, obiecując też dopilnowanie praw kobiet i rodzin, refundacji in vitro, czy bezpłatnych badań prenatalnych. 

Godne emerytury, świeckie państwo i miejsca w żłobkach

W okręgu 22 (krośnieńskim) listę otworzy Łukasz Rydzik, dziś asystent europosła Roberta Biedronia. 

- Przed nami niezwykle ważne wybory. Od tych wyborów zależeć będzie przyszłość Polski. Nas interesują zmiany, które zostaną zauważone przez wszystkich Polaków. Zawalczymy o godne emerytury, świeckie państwo czy miejsca w żłobkach. Podkarpacie potrzebuje liderów, którzy zawalczą o nasz region – mówił. Łukasz Rydzik zauważył też istotny problem w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży. – Na Podkarpaciu mamy jeden oddział z 40 miejscami dla dzieci i młodzieży z chorobami natury psychiatrycznej, Trzeba to zmienić – zapowiedział. Krośnieńska „jedynka” chce też zatrzymać młodych mieszkańców Podkarpacia, aby nie wyjeżdżali za pracą i lepszymi perspektywami do większych miast. 

Drogie miejsce w okręgu 22 zajmuje Gabriel Zajdel, sekretarz Nowej Lewicy na Podkarpaciu. Pochodzący z Krosna działacz społeczny zauważył spadającą liczbę żłobków i przedszkoli, gdzie rodzice mogliby zostawić swoje dzieci i pracować zawodowo. – Mamy 53 proc. mieszkańców regionu, którzy są aktywni zawodowo – zauważył.

- Chcemy edukacji, która nie będzie szkołą ministra Czarnka, który powinien już odejść na śmietnik historii - mówiła Wiktoria Aleksandra Barańska, sanoczanka z partii Razem, startująca z trzeciego miejsca. - Dzieci powinni czuć się w szkołach bezpiecznie, żeby mogły się rozwijać i nie brać udziału w chorym wyścigu szczurów - dodawała. Jej oczekiwaniem, jako przyszłej posłanki, jest też walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Jej marzeniem jest też regionalny plan in vitro, tak aby "każda rodzina, która chce jej powiększenia, miała do tego prawo". 

Nowa Lewica zebrała już podpisy pod listami kandydatów do sejmu. Na Podkarpaciu z list tego komitetu wystartuje też dwóch kandydatów w wyborach do senatu. W okręgu 57 będzie to Stanisław Szałajko, a w 55 – Marek Paprocki. 

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Nowej Lewicy rusza już formalna rejestracja list wyborczych w wyborach parlamentarnych. Komitety wyborcze mają na to czas do 6 września, do godz. 16, w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama