Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Zabytkowy kiosk trafika w zamian za dwa lokale w sercu Rzeszowa?

Podziel się
Oceń

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni zajęli się projektem uchwały o zamianie zabytkowego kiosku trafika za dwa lokale w kamienicy przy ul. Kościuszki 5. Do naszej redakcji dotarły krytyczne głosy czytelników, którzy zarzucają "niesprawiedliwe dystrybuowanie majątkiem Rzeszowa". Czy zasadnie?
kiosk trafika Rzeszów

Źródło: fot. Patryk Duszkiewicz - Wikimedia Commons, Google Maps

Kiosk sprowadzono do Rzeszowa z Wiednia prawdopodobnie w 1909 roku. Pierwotnie umieszczono go po południowej stronie plebanii kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława. W latach 20. XX wieku trafika znajdowała się w północnej części Placu Farnego, w okolicy współczesnego pomnika Leopolda Lisa-Kuli. W latach 30. XX wieku przeniesiono ją na ul. Sokoła.

W 1979 roku budynek przeszedł remont generalny. Podczas doprowadzania instalacji ciepłowniczej do innego budynku w 1991 roku kiosk podkopano. W wyniku tego doszło do rozluźnienia drewnianych i ceramicznych elementów wystroju oraz odchylenia budynku od pionu. 27 marca 1992 roku trafikę wpisano do rejestru zabytków. 

- Trafika jest obiektem unikatowym, jednym z nielicznie zachowanych obiektów tego typu, jaki przetrwał do naszych czasów - można było przeczytać w uzasadnieniu uchwały, którą mieli zająć się radni. 

Obecnie obiekt należy do znanych rzeszowskich restauratorów, którzy wynajmują od miasta lokale w centrum.

Kiosk trafika za cenne lokale? 

Zgodnie z projektem uchwały, miasto chcąc pozyskać zabytkowy kiosk, zaproponowało zamianę z jego właścicielem. Ten miał od miasta otrzymać dwa lokale w kamienicy przy ul. Kościuszki 5. - Aktualnie Gmina Miasto Rzeszów wynajmuje lokale na cele działalności gospodarczej (gastronomia) - napisano w uzasadnieniu do uchwały. - Powyższa zamiana pozwoli na pozyskanie przez gminę zabytku, który wpisał się w historię miasta - twierdzą autorzy dokumentu. 

Nikt nie podważa wartości zabytkowej kiosku trafika. Niemniej pojawiły się wątpliwości, czy zamiana jest uczciwa, wszak kiosk to tylko 4 metry kwadratowe, a lokale aż ok. 61 m kw. Dodatkowo właściciel trafiki zdobywa atrakcyjnie położone lokale bez trybu przetargowego. 

Zapytaliśmy Urząd Miasta w Rzeszowie czy zostały przygotowane wyceny kiosku i lokali przy ul. Kościuszki 5. - Ani trafika, ani nieruchomości przy Kościuszki 5 nie zostały wycenione - przekazał naszej redakcji Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Procedura będzie wyglądała tak, że nieruchomości będą wyceniane przez biegłego rzeczoznawcę, następnie ceny będą porównywane. Jeśli wartość nie będzie taka sama, wtedy będzie musiała nastąpić dopłata. Czyli przykładowo – trafika będzie sporo tańsza, a lokale sporo droższe, wtedy właściciel trafiki będzie musiał dopłacić różnicę - wyjaśnia. 

Co na to radni? 

Podczas sesji radni dopytywali o ogólny program ochrony nad zabytkami, o wycenę nieruchomości, o wpływy z najmu lokali przy ul. Kościuszki. - Moim zdaniem jest to rozsądny sposób pozyskania zabytków - mówił radny Bogusław Sak z Rozwoju Rzeszowa. - Skoro mamy wolne lokale, które ktoś chce zagospodarować na cele handlowe, to niech to robi. My będziemy mieć do dyspozycji obiekt, który nas interesuje - mówił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dec. 

Celem rzeszowskiego Ratusza jest odnowienie i przywrócenie kiosku trafika przy ul. Sokoła do jego walorów historycznych - zabytkowych. - Będziemy chcieli przenieść trafikę naprzeciw kościoła farnego - mówiła podczas sesji Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. Miejska Konserwator Zabytków w Rzeszowie Natalia Zachwieja apelowała do radnych, aby projekt przyjąć z uwagi na ważną rolę historyczną. Uchwały bronił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, mówiąc, że taki tryb zamiany nieruchomości "jest wyjątkiem". 

- Nikt z nas nie zaprzecza, temu, że obiekt ten ma ważny aspekt zabytkowy. Ale tu chodzi o przejrzystość i uczciwość takiej zamiany - mówił Marcin Deręgowski z KO. - Może warto właścicielowi trafiki zaproponować inny lokal, niż ten w samym centrum miasta? - pytał. - Trzeba się zastanowić czy zależy nam na wyprzedaży lokali użytkowych, czy będziemy je wciąż posiadać i czerpać z nich zyski - wtórował mu radny Mateusz Maciejczyk. 

Ostatecznie radni zgodzili się na dokonanie zamiany kiosku trafika za lokale przy ul. Kościuszki 5.  Prezydent zdecyduje czy do zamiany faktycznie dojdzie.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama