W poniedziałek rzeszowski sanepid przedstawił pierwsze wyniki próbek wody z miejskich wodociągów. Te zostały pobrane natychmiast po stwierdzeniu pierwszych zakażeń bakterią legionelli w Rzeszowie.
Kolonie bakterii legionella w miejskiej sieci wodociągowej
- Bierzemy pod uwagę zanieczyszczenie bakterią legionelli sieci wodociągowej wody ciepłej i zimnej - przekazał dr inż. Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Dodał, że do tej pory sanepid pobrał 105 próbek wody w Rzeszowie z instalacji ciepłej i zimnej oraz 8 w powiatach ościennych.
W poniedziałek poznaliśmy wyniki z 9 próbek. - To próbki wody pobrane w dniu 18 sierpnia, kiedy potwierdzone było zakażenie bakterią legionelli u 11 mieszkańców Rzeszowa i 4 z powiatu rzeszowskiego. Pochodzą one z obiektów użyteczności publicznej, z miejsca zamieszkania osób chorych i miejsca zasilania budynku wielorodzinnego - mówił Sidor.
-W 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii - mówił dr inż. Adam Sidor.
Sanepid w Rzeszowie wciąż nie jest precyzyjnie określić źródła zakażeń. - Kolejne dni dadzą nam podstawę do ustalenia źródeł zakażenia. Na ten moment to za mało - przekazał Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
11 zakażonych nie żyje
- Odnotowano 11 zgonów osób zakażonych bakterią legionelli - 10 z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego - przekazał w poniedziałek przed godz. 10 Wiesław Kwater, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie.
W poniedziałkowym komunikacie sanepid poinformował o 144 potwierdzonych zakażeniach bakterią legionelli pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina. Jeden nowy potwierdzony wynik badania w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjenta dotychczas hospitalizowanego.
Napisz komentarz
Komentarze