- Pacjent był obciążony chorobami przewlekłymi - przekazał rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie Andrzej Sroka. Mężczyzna był hospitalizowany w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie przy ul. Rycerskiej.
- Był pacjentem z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Testy potwierdziły u niego obecność bakterii – powiedział Sroka.
Wzrosła też liczba osób zakażonych legionellą, które przebywają w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. - U kolejnych ośmiu pacjentów badania potwierdziły obecność bakterii – przekazał Andrzej Sroka. To oznacza, że w szpitalu przy ul. Rycerskiej obecnie jest 18 pacjentów z potwierdzoną legionellą.
127 osób zakażonych
W sobotę rzeszowski sanepid poinformował o 127 potwierdzonych zakażeniach. Najwięcej zakażeń Legionellą jest w Rzeszowie – 86, w powiecie rzeszowskim – 26, 3 - w pow. ropczycko-sędziszowskim, 4- dębickim, 2- w pow. łańcuckim, po jednym w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, niżańskim i stalowowolskim. Dodatkowo, jak informuje sanepid, 1 zakażenie wykryto u pacjenta - mieszkańca woje. lubelskiego z powiatu opolskiego.
Pacjenci z chorobą legionistów przebywają w szpitalach w: Rzeszowie, Rudnej Małej, Górnie, Dębicy, Przemyślu, Kolbuszowej, Łańcucie i Sędziszowie Małopolskim i Lublinie.
Dezynfekcja sieci wodociągowej
W sobotę i niedzielę odbędzie się dezynfekcja i płukanie miejskiej sieci wodociągowej. - Dawka chloru zostanie w sobotę wprowadzona do sieci, w niedzielę powinna się już rozejść po całej sieci i ją odkazić - przekazał Konrad Fijołek, dodając: - Kiedy, zwłaszcza w niedzielę, nabierzemy wody do zbiornika, czy to będzie czajnik, czy jakiś dzbanek, warto tej wody troszkę spuścić wcześniej, a jeśli zauważymy większą ilość chloru, trzeba dać tej wodzie troszeczkę się odstać i najlepiej ją przegotować - zaapelował. Sprawę obecności bakterii i rosnącej liczby zakażeń bada ABW.
Poradnik przygotowany przez ekspertów dot. walki z legionellą.
Napisz komentarz
Komentarze