Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna przekazała, że potwierdzono już 74 zakażenia bakterią legionelli, wśród mieszkańców Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i przemyskiego.
Nie żyje 5 osób
Do późnych godzin nocnych w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim trwały obrady sztabu kryzysowego. Do Rzeszowa specjalnie przyjechała minister zdrowia Katarzyna Sójka. - W naradzie wraz z minister zdrowia Katarzyną Sójką oraz wiceministrem zdrowia Marcinem Martyniakiem, uczestniczyły służby zaangażowane w zwalczanie ogniska" - przekazało Ministerstwo Zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli też wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka. Tego samego wieczora poinformowano też o śmierci czwartego pacjenta, zakażonego bakterią legionella. To 70-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Mężczyzna zmarł w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie przy ulicy Rycerskiej. – Miał wiele chorób, leczony był onkologicznie – przekazał Grzegorz Materna, dyrektor szpitala.
W nocy ze środy na czwartek zmarła piąta osoba, zakażona legionellą. To 79-letnia pacjentka Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.
Pierwsze wnioski sztabu kryzysowego
- Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy - poinformował w nocy resort zdrowia. Z kolei GIS przekazał, że "Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej otrzymały polecenia zintensyfikowania działań niezbędnych do zwalczenia przyczyn tego ogniska".
Trwa ustalanie źródła zakażenia. Czynności związane z dochodzeniem epidemiologicznym oraz przeciwdziałaniem zachorowaniom na legionellozę na terenie miasta Rzeszowa i powiatu Rzeszowskiego ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. Jego działania podejmowane są zgodnie z obowiązującą ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, zaleceniami ECDC oraz opracowaniami naukowymi w tym zakresie.
- Podczas dochodzenia epidemiologicznego prowadzone są wywiady z pacjentami lub osobami z ich rodzin.
- Pobrane zostały próbki wody.
- Zostało wystosowane pismo do zarządców budynków mieszkalnych na terenie miasta Rzeszowa w celu wzmożenia nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego.
- Ponadto na polecenie Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego objęto szczególnym nadzorem obiekty całodziennego przebywania osób starszych i chorych takich jak: domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, szpitale jak również budynki zamieszkania zbiorowego, spółdzielnie mieszkaniowe, duże obiekty handlowe, hotele, i zakłady pracy – prowadzone są w tym zakresie dodatkowe kontrole, w ramach których przekazywane są informacje w oparciu o wytyczne pn. Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella – zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji.
- Dodatkowo decyzją władz miasta zamknięto w mieście fontanny i kurtyny wodne.
- Codziennie odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego przy Prezydencie Miasta Rzeszowa.
- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie poinformowało o planowanej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej miasta Rzeszowa i miejscowości przyległych. Dezynfekcja zaplanowana jest na 27 sierpnia br. W godzinach 5.00 do 23.00.
Będzie dezynfekcja sieci wodociągowej w Rzeszowie
W związku z zachorowaniami na legionellozę w rzeszowskich i podkarpackich szpitalach, władze Rzeszowa postanowiły podjąć działania prewencyjne: na sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia zaplanowano dezynfekcję sieci wodociągowej. To standardowa, nieszkodliwa dla zdrowia procedura. W wodzie może być jedynie wyczuwalna większa ilość chloru. Z początkiem tygodnia zdecydowano o tymczasowym wyłączeniu rzeszowskich fontann, kurtyn wodnych czy poidełek.
- Na tę chwilę nie ma żadnych informacji sugerujących, że to właśnie miejskie wodociągi są źródłem zakażeń. Miasto postanowiło jednak na wszelki wypadek przeprowadzić dezynfekcję sieci. W sobotę 26 sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy dawkę chloru, jaka występuje w wodzie. Dzień później, w niedzielę 27 sierpnia nastąpi płukanie. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci - przekazał w środę Bartosz Gubernat, z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Napisz komentarz
Komentarze