Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Osoby młode chcą wprowadzenia euro!

Podziel się
Oceń

Wspólnotowa waluta euro ma już ponad 20 lat. Dziś jest środkiem płatniczym w większości krajów Unii Europejskiej. A mieszkańcy tych państw w przeważającej większości są zadowoleni z euro. Dodatkowo obywatele krajów UE, które jeszcze nie mają euro, są pozytywnie nastawieni do jego wprowadzenia, a zwłaszcza młodzi mieszkańcy.
Osoby młode chcą wprowadzenia euro!

Źródło: The Audiovisual Library of the European Commission

1 stycznia 1999 roku to dzień narodzin wspólnego europejskiego pieniądza. Stały kurs wymiany walut narodowych na euro, został ustalony na podstawie specjalnego rozporządzenia. Początkowo waluta ta była w obiegu bezgotówkowym i obowiązywała wraz z starymi narodowymi, a od 2002 roku weszła w obieg gotówkowy i zniknęły waluty krajowe.

Co ciekawe mimo że banknoty euro są jednakowe w całej strefie euro, to monety się różnią. Charakterystyczną ich cechą jest to, iż we wszystkich krajach mają one identyczne awersy (strony przednie). Tylna część europejskich monet tzw. rewers różni się symboliką narodową.

Obecnie, zaledwie kilka państw UE ma jeszcze lokalną walutę tj.: Polska - złoty, Bułgaria - lew, Czechy - korona, Węgry - forint, Rumunia - lej, Szwecja – korona. W ostatnim badaniu „Eurobarometr”, zapytano Europejczyków używających tych walut, co sądzą o euro, i okazuje się, że prawie 60 % opowiada się za wprowadzeniem euro w swoim kraju – najwyższy odsetek pozytywnym odpowiedzi był na Węgrzech i w Rumunii. Co ciekawe najbardziej, euro popierają osoby młode (15-24 lat), w tej grupie aż 73% osób twierdzi, że euro pozytywnie wpłynęło na kraje, które go używają.

Dominik Łazarz
ekonomista, działacz społeczny, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie oraz Gdańsku

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama