Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Lekarze na celowniku CBA! Wystawiają za dużo L4

Podziel się
Oceń

Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura wystąpili do Naczelnej Rady Lekarskiej po dane teleadresowe niektórych lekarzy. Chodzi przede wszystkim o tych, wystawiających za dużo zwolnień lekarskich.
zdjęcie ilustracyjne

Autor: pixabay

- Uzyskaj e-konsultację lekarską z możliwością wystawienia L4 online nawet w 15 minut.  Wypełnij rzetelnie ankietę medyczną, opłać e-wizytę lekarską i oczekuj na kontakt lekarza. Lekarz skontaktuje się z Tobą najszybciej, jak będzie mógł (czas oczekiwania jest uzależniony od ilości pacjentów). Nasi lekarze specjaliści są dostępni 7 dni w tygodniu (również w niedziele i święta) - tak brzmi przykładowe ogłoszenie w Internecie. W skrócie w kilka minut, za opłatą w wysokości ok. 100 zł, uzyskamy zwolnienie lekarskie. Wystarczy chwila rozmowy z lekarzem, który nie widzi pacjenta na oczy. Resort zdrowia przekazał, że w pierwszym kwartale 2023 r. aż 700 lekarzy wypisało przynajmniej jednego dnia minimum 30 zaświadczeń L4, a rekordziści - ponad 300 dziennie. Takimi właśnie sprawami postanowiły się zająć CBA i prokuratura. 

CBA "zbada" lekarzy

Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuratorzy zaczynają interesować się lekarzami masowo wystawiającymi e-zwolnienia i e-recepty - dowiedział się Rynek Zdrowia. Służby występują już do Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie ustalenia danych teleadresowych niektórych medyków. - Ewidentnie zaczyna się coś dziać w temacie. Z osądami bym się jednak na razie wstrzymał, bo obowiązuje zasada domniemania niewinności - powiedział portalowi szef Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Nie jest też znany dokładny zakres zainteresowania służb liczbą lekarzy, wobec których podjęto kontrole. 

Lawinowa liczba kontroli ZUS

Ministerstwo zapowiedziało już wprowadzenie obostrzeń w przepisywaniu e-recept na leki psychotropowe i odurzające. Mają one być wystawiane tylko po osobistym zbadaniu pacjenta. Zdalnie natomiast, jeśli od ostatniej stacjonarnej wizyty, nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy. Z kolei kilka dni temu Rzeczpospolita podała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększył liczbę kontroli zwolnień lekarskich, zarówno po stronie pacjentów, jak i lekarzy.

Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 r. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. To o 5 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Wydano też niemal 7 proc. więcej decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych niż na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy 2022 r.
 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama