Przez miesiąc będzie można oglądać specjalną wystawę poświęconą 4 czerwca 1989 r., czyli dniu częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Znakomici fotografowie reportażyści uchwycili na swoich zdjęciach niepowtarzalne momenty z tamtego przełomowego roku, w którym zakończył się w Polsce komunizm.
O tamtym czasie i o swojej działalności mówiły w czwartek (1 czerwca br.) po południu przedstawiciele środowisk demokratycznych z Rzeszowa.
- Do wyborów 4 czerwca 1989 roku doprowadziły obrady Okrągłego Stołu. Spotkali się przy nim wszyscy Polacy, którzy postanowili ze sobą rozmawiać, mimo uprzedzeń i niechęci. Nikt nie wiedział dokąd nas to zaprowadzi - opowiadał Bogusław Gładysz, były działacz Solidarności, obecnie członek zarządu Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu.
- Mijają 34 lata od pierwszych w powojennej historii, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła Solidarność.
Wtedy nie było to takie jasne i oczywiste. Nikt nie wiedział, dokąd nas to zaprowadzi. Nikt przed nami nie przeprowadzał zmiany ustroju państwa w ten sposób i różne były koncepcje. Ale jedno dążenie łączyło różne grupy opozycyjne: aby zmienić tamtą władzę - wspominała Irena Paterek z Komitetu Obrony Demokracji. - 4 czerwca 1989, to bardzo ważna data, to dzień, w którym my, Polacy zapoczątkowaliśmy demokratyczne przemiany w Europie - mówił z kolei Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
- Dzięki tamtym wyborom Polska weszła do grona państw demokratycznych, po kilku latach stała się członkiem NATO i Unii Europejskiej.
Kartka wyborcza może zmienić bieg historii - uzupełniał Dominik Łazarz, ekspert ds. Unii Europejskiej.
Wystawa "4 czerwca 1989 - wybory, które zmieniły Polskę" będzie do obejrzenia przez cały czerwiec na rzeszowskiej Paniadze (ul. 3 maja), naprzeciw I Liceum Ogólnokształcącego.
Napisz komentarz
Komentarze