Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Podkarpaccy strażacy podsumowali działalność w 2022

Podziel się
Oceń

Podkarpacka Straż Pożarna wykazała się niezwykłą determinacją i wielowątkowością działań w ciągu 2022 roku, przeprowadzając niemal 30 tysięcy interwencji. Wśród nich, ponad 70% stanowiły tzw. miejscowe zagrożenia, czyli zdarzenia niezwiązane z ogniem.
  • Źródło: PSP Rzeszów

Niestety, nie wszystkie sytuacje kończyły się szczęśliwie. W zdarzeniach, do których strażacy byli wezwani, zginęło ponad 440 osób. 15 z nich zmarło w wyniku pożarów, a 154 osoby zostały hospitalizowane. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla. Mimo tych smutnych statystyk, strażacy udzielili pomocy blisko dwóm tysiącom rannym, potwierdzając swoją nieocenioną rolę w społeczności.

Pożary stanowiły niemal 7500 z interwencji strażaków, z dużą częścią z nich związanych z pożarami traw, nieużytków rolnych, obszarów leśnych oraz pożarami domów i mieszkań. Główne przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub ich niesprawność, a w przypadku pożarów traw - podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, bezmyślność lub lenistwo.

Miejscowe zagrożenia, obejmujące szerokie spektrum działań, stanowiły ponad 21 tysięcy interwencji strażaków. Obejmowały one działania z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Strażacy byli wzywani do niemal każdego wypadku drogowego, pomagali w poszukiwaniach osób zaginionych na akwenach i usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. Wśród otrzymanych telefonów na numery alarmowe, zanotowano także ponad 1200 fałszywych alarmów.

Podkarpacka Straż Pożarna pokazała również swoje humanitarne oblicze od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Zaangażowali się w udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy, transportując żywność, łóżka, materace i koce do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Dodatkowo udostępniali i rozstawiali namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, służące jako tymczasowe miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport, oraz wspierali i koordynowali pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych. Strażacy podjęli także organizację i koordynację transportu ukraińskich uchodźców do bezpiecznych miejsc na terenie naszego kraju. Ich zaangażowanie pomogło dziesiątkom tysięcy osób uciekających przed wojną znaleźć bezpieczne schronienie.

Zaledwie dwa dni po wybuchu konfliktu, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, zainicjował zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Polscy strażacy odpowiedzieli na to wezwanie, przekazując ukraińskim ratownikom ponad 200 pojazdów pożarniczych oraz blisko 3000 palet sprzętu i wyposażenia pożarniczego, w tym m.in. specjalistyczne ubrania, hełmy, rękawice ochronne, buty strażackie, kamery termowizyjne, torby medyczne oraz węże pożarnicze.

Współpraca międzynarodowa również odgrywała kluczową rolę w tym procesie. Od 2 marca ubiegłego roku, Państwowa Straż Pożarna koordynuje pomoc sprzętową przekazywaną dla Ukrainy przez straże pożarne z całego świata. W wyniku tych działań, do chwili obecnej przekazano ponad 3100 palet ze sprzętem oraz blisko 370 pojazdów, głównie z państw europejskich, ale także z USA i Kanady.

Działania podkarpackich strażaków w 2022 roku to obraz niezłomnej determinacji, poświęcenia i gotowości do niesienia pomocy nie tylko lokalnej społeczności, ale także tym, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji poza granicami naszego kraju. Jest to przykład, który przypomina nam o ważnej roli, jaką strażacy pełnią w naszym społeczeństwie.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama