Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Młodzi Nowocześni w obronie świeckiego państwa [LIST]

Podziel się
Oceń

Prezentujemy list otwarty rzeszowskich działaczy Młodych Nowoczesnych, w którym odnoszą się oni do obecnych stosunków państwo-Kościół i nawołują do zmian w tym zakresie. Wśród ich postulatów jest m.in. zniesienie przepisu o obrazie uczuć religijnych.
Młodzi Nowocześni w obronie świeckiego państwa [LIST]
Młodzi Nowocześni - Rzeszowscy Młodzi Nowocześni na temat karania za obrazę uczuć religijnych

Autor: Młodzi Nowocześni - Rzeszów

Szanowni Państwo,

Polska jest państwem świeckim, w którym państwo i związki wyznaniowe są od siebie niezależne. Niestety, od wielu lat zasada ta nie wychodzi poza strony Konstytucji, a władze państwowe regularnie ją łamią. Od 7 lat obserwować możemy jednak apogeum niszczenia państwa świeckiego. Najlepszym tego przykładem jest projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, którego głównym założeniem jest okrągłe Ziobro wolności - zero wolności słowa, zero wolności religijnej i zero wolności wyrażania swoich poglądów. 

Za obrazę uczuć religijnych każdemu grozić mogą nawet trzy lata pozbawienia wolności, co trzeba powtórzyć - w demokratycznym państwie w środku Europy za publiczne "wyszydzanie Kościoła", jak jest to nazwane w ustawie, można na dwa lata trafić do więzienia. Taka sytuacja jest niedopuszczalna.

Fundamentem każdego demokratycznego państwa jest religijna neutralność władzy. Posłowie PiS i Solidarnej Polski ciągle o tym zapominają. Najpierw zakazali zmian nazw ulic nazwanych imieniem świętego, teraz ograniczają wolność słowa. Właśnie dlatego trzeba im o tym regularnie przypominać. Z tego powodu przygotowaliśmy dzisiaj dla posłów PiS list i specjalne egzemplarze Konstytucji. Zaznaczyliśmy w nich cztery artykuły, które jasno mówią, że karanie za obrazę uczuć religijnych jest niezgodne z obowiązującym prawem. 

Artykuł 25. mówi o rozdziale państwa i Kościoła, 47. o tym, że każdy może samodzielnie decydować o swoim życiu osobistym, 53. gwarantuje wolność sumienia i religii, a najważniejszy z nich - artykuł 54. - prawo do wyrażania swoich poglądów. Każdy parlamentarzysta powinien o tym pamiętać.

Zmiany w prawie dotyczącym obrazy uczuć religijnych są potrzebne. Jako Młodzi Nowocześni i Nowoczesna mówiliśmy o tym już rok temu w ramach akcji Wolna Kultura. W tym samym czasie Nowoczesna złożyła również projekt ustawy znoszący relikt średniowiecza, jakim jest artykuł 196 Kodeksu Karnego. Niestety, Elżbieta Witek nadal nie poddała go pod głosowanie. Czas skończyć z karaniem za myśli i poglądy. Każdy ma prawo do ich wyrażania. Gwarantuje to Konstytucja oraz międzynarodowe traktaty i nie zmieni tego nawet Zbigniew Ziobro.

Apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, a w szczególności tych zasiadających w klubie parlamentarnym PiS o zagłosowanie przeciwko projektowi zmian w Kodeksie Karnym. Chcemy, żeby te egzemplarze Konstytucji i ten list przypomniały wszystkim parlamentarzystom koalicji rządzącej o tym, co powinno być dla nich najważniejsze - o Konstytucji, o praworządności i o wolności obywateli. 

Trzeba skończyć z religijnym prawem i wprowadzić w końcu realny rozdział Kościoła i państwa, a jest nim brak kar za obrazę uczuć religijnych. Zachęcamy każdego do zrobienia tego samego, co my - napisania własnego listu do posłów koalicji rządzącej. Jako obywatele musimy pokazać, że chcemy państwa świeckiego, a nie wyznaniowego.

Młodzi Nowocześni - Rzeszów

List przesłany został do redakcji 30 kwietnia 2022 r.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

An 01.05.2022 15:51
Oj dzieciaki do szkoły uczyć się a nie mówić o czymś o czym nie macie kompletnie zielonego pojęcia. Powtarzam uczyć się a potem do uczciwej pracy a nie wypisywać bzdury próbując w ten sposób "wejść" do świata polityki. Jesteście żałośni

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi! K Autor komentarza: Pan WiceradoktorekTreść komentarza: Tak, bo Czeka to przecież wymysł stalinizmu...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 20:07Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PRLTreść komentarza: Komuno wróć !!Data dodania komentarza: 23.04.2025, 19:44Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: Pan WiceradoktorekTreść komentarza: Oczywiście, bo Czeka to przecież produkt stalinizmu...Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: wujTreść komentarza: Brawo dziewczyny!!!!!A Resovia niech patrzy i się uczyData dodania komentarza: 23.04.2025, 08:22Źródło komentarza: Do sześciu razy sztuka!!! Siatkarki DevelopResu mistrzyniami Polski
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama