Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

W Rzeszowie rusza ogólnopolska akcja ,,Zbadaj wątrobę"

Podziel się
Oceń

Za tydzień w czwartek, w godzinach od 10:00 – 20:00, na Placu Farnym w Rzeszowie ruszy ogólnopolska akcja ,,Zbadaj wątrobę". Podczas niej będzie można skorzystać z bezpłatnego i bezinwazyjnego badania profilaktycznego mierzącego poziom zwłóknienia wątroby.
  • Źródło: informacje prasowe
Wszystko to wydarzy się w ramach ogólnopolskiej akcji „Zbadaj wątrobę", która ma na celu edukację pacjentów nt. niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). NAFLD jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego. W województwie podkarpackim jest to nawet 47,48% osób, z czego 34,35% zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia.

Odwiedzając Wątrobus, będzie można skorzystać z badania przy pomocy nowoczesnego urządzenia FibroScan. Ma ono na celu szybkie określenie stanu tego narządu pod kątem stłuszczenia bądź zwłóknienia, także w wyniku niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD). Po przeprowadzeniu badania, pacjent otrzyma wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie, na podstawie dołączonych do wyniku prawidłowych zakresów poszczególnych parametrów.

Impulsem do rozpoczęcia inicjatywy były wyniki zrealizowanego we wrześniu 2019 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, która miała na celu ocenę świadomości niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) w populacji polskiej. Badanie wykazało, iż poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski – aż 87% badanej grupy nie ma świadomości istnienia takiej choroby. Problemem okazuje się także diagnostyka chorób wątroby – tylko 10% respondentów wykonywało badania w tym w kierunku w przeciągu ostatniego roku, ponad 41% nie zrobiło tego nigdy.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama