Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamanapisy
Reklama Powiat Rzeszowski

Uchwalą zagospodarowanie przestrzeni całego Rzeszowa?

Podziel się
Oceń

Dziś w Ratuszu prezydent Tadeusz Ferenc poprosił radnych, architektów, spółdzielców i deweloperów o przedstawienie ich pomysłów na zagospodarowanie miasta.
  • Źródło: materiały własne
Uchwalą zagospodarowanie przestrzeni całego Rzeszowa?
Miasto Rzeszów ogłosiło przygotowania do uchwalenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument, nad którym prace rozpoczęła Rada Miasta, ma być odpowiedzią na liczne protesty mieszkańców niezadowolonych z miejskiej polityki mieszkaniowej.

Mieszkańcy protestują

Od kilku lat, co jakiś czas słyszymy o protestach mieszkańców, którzy nagle dowiadują się o nowych wieżowcach, które mają stanąć w ich okolicy. W zeszłym roku gorącym tematem był pomysł budowy wieżowców na Zalesiu, na Nowym Mieście miał powstać 50-metrowy wieżowiec mieszkalny oraz droga. W tym roku mieszkańców elektryzuje inwestycja pod nazwą KrakoVska, która ma składać się z dwóch 17-18 piętrowych wieżowców mieszkalnych oraz 7 piętrowego obiektu biurowego. Inwestycja ma powstać u zbiegu ul. Lewakowskiego i ul. Krakowskiej w miejscu, gdzie, jak zgodnie mówią mieszkańcy i radni nie ma warunków do pomieszczenia kolejnych ok. 500 samochodów. Przeciwnicy inwestycji przedstawiają argumenty, wobec których prezydent Tadeusz Ferenc ma swój jeden główny argument "miasto musi się rozwijać". Jako dowód słuszności swojej dotychczasowej polityki przedstawia filmy promocyjne.

Rozwój. Czy za wszelką cenę?

W Polsce rocznie marnowane sa dziesiątki mld zł z powodu braku Planów Zagospodarowania Przestrzennego. - Tracimy na tym rocznie ok. 85 mld zł. Dochodzi do zjawiska „prywatyzacji zysków i upublicznienia kosztów”. My wszyscy, jako społeczeństwo musimy się składać na to, że proces dezurbanizacji - rozlewania się przedmieść, generuje gigantyczne koszty - mówi Maciej Łobos, prezes zarządu mwm architekci. Łobos udowadnia, że miasto powinno przyjąć konkretną, jasną politykę wobec deweloperów. Jego zdaniem najpierw powinno się uchwalić plany, później wytyczyć działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Następnie uzbroić te działki w media, zbudować infrastrukturę komunikacyjną, a dopiero na końcu sprzedawać te tereny inwestorom. Tymczasem u nas jest odwrotnie. Takie działanie powoduje podwójne straty. Nie dość, że miasto traci wizerunkowo, bo mieszkańcy nienależycie informowani o planach protestują, to jeszcze miasto ponosi później większe koszty przyłączenia nowych obiektów do systemu komunikacyjnego. - Rzeszów ma jednak szczęście, że w mieście jest całe mnóstwo terenów, które wymagają rewitalizacji i to są działki niezwykle cenne. Dobrze by było, żebyśmy w mieście nareszcie zaczęli rozwijać takie plany projektowe, przynajmniej nieformalnie, ponieważ prawo polskie jest niestety pod tym względem bardzo kalekie - mówił Maciej Łobos. Jego zdaniem największymi niedociągnięciami obecnego systemu są wadliwe, rozdrobnione plany miejscowe i "rujnujące przestrzeń" decyzje o warunkach zabudowy.

Są Plany dla 17 proc. Rzeszowa

Zdaniem Wiceprezydenta Marka Ustrobińskiego uchwalenie planu "to nie jest prosta decyzja, która wymaga popatrzenia na sufit i szybkiego podpisu". Urzędnicy miejscy wtórowali, iż prace nad Planami Zagospodarowania Przestrzennego cały czas trwają. - Obecnie na terenie Rzeszowa takimi planami objętych jest 17 proc. powierzchni miasta, natomiast opracowywane są obecnie plany dla 33 proc. Uchwalane są również zmiany planów. Obecnie największym wyzwaniem dla Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa jest sporządzenie Studium Zagospodarowanie Przestrzennego. Jesteśmy na etapie zbierania wniosków - mówi B. Pakowicz, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa. - My jako urzędnicy miejscy musimy działać przede wszystkim zgodnie z obowiązującym prawem. Chcemy zachęcić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w tym procesie. Uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego jest jednak bardzo często drogą przez mękę. Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, że większa część planów dla obecnych dzielnic miasta została uchwalona jeszcze przed ich włączeniem - dodawał Marek Ustrobiński, wiceprezydent Miasta Rzeszowa.

List mieszkańców - budować gdzie się da!

Oprócz protestujących są też głosy gorąco popierające politykę mieszkaniowa włodarzy Rzeszowa. Do prezydenta wpłynął list tajemniczej grupy mieszkańców niezadowolonych z... protestów innych mieszkańców. Jak twierdzą urzędnicy Ratusza, w liście podpisanym przez grupę Rzeszowian czytamy o potrzebie budowy inwestycji KrakoVska, która ma być zlokalizowana u zbiegu ul. Lewakowskiego i ul. Krakowskiej. Najważniejsze argumenty zdaniem autorów listu, to nowe miejsca pracy przy budowie obiektów, zarobek dla rzeszowskich składów budowlanych oraz "ładny wygląd" 17 piętrowych wieżowców, które mają "witać" podróżnych wjeżdżających do miasta. List miał wpłynąć do Urzędu na 2 dni przed czwartkowym spotkaniem.

Konsultacje społeczne w Urban Lab

Od lipca do września br. trwają konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Projektem ma być objęty obszar 126 ha, czyli prawie całego Rzeszowa. Prezydent zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich opinii i wniosków. - Wszystkie wnioski rozpatrzymy, nie wszystkie uwzględnimy - mówi Marek Ustrobiński Wiceprezydent Rzeszowa.

Zobacz relacje z całego spotkania:

Napisz komentarz
Komentarze
Słocinianka 22.11.2020 15:08
Studium dla dzielnic Rzeszowa jest robione od lat nie zakończone uchwaleniem PZP. Urzędnicy wydają decyzje WZ bez uwzględnienia Studium, co skutkuje, że opracowywane miesiącami studia są nieaktualne i Panie zaczynają pracę od nowa. Przypomina to raczej dbanie o to, żeby zatrudnienie urzędników w Biurze Rozwoju Miasta miało uzasadnienie, a tymczasem można wydać zgodę na zabudowę deweloperowi, gdzie mu się żywnie spodoba. Projekt opracowanego w 2008 roku PZP Słociny jest uchwalany już od 12 lat.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Janeczko877Treść komentarza: No wreszcie.Data dodania komentarza: 16.09.2024, 17:10Źródło komentarza: CH Plaza Rzeszów wprowadza nowy system parkowaniaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: Wyślijmy tam jeszcze więcej kasy na tą wojenkę to otworzą więcej takich biznesów do łupienia PolakówData dodania komentarza: 12.09.2024, 13:43Źródło komentarza: Służby z Rzeszowa zlikwidowały biura "call center" związane z platformami inwestycyjnymi dokonującymi oszustwAutor komentarza: KMSTreść komentarza: Wróżka przepowiedziała? :):):):)Data dodania komentarza: 11.09.2024, 20:43Źródło komentarza: Nadciągają intensywne opady deszczu – zagrożenie podtopieniami i powodziąAutor komentarza: lózakTreść komentarza: oj tam oj tam, widzisz jaki jesteś otumaniony. Pozwalasz kraść tory kolejowe a czepiasz się takich co niby kradną ale chyba nie kradną bo nikt ich nie złapał i nikt nikomu nic nie udowodniłData dodania komentarza: 9.09.2024, 13:21Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum Umiejętności
Reklama
Reklama
Reklama