Spotkanie zorganizowane w Boguchwale stało się platformą do prezentacji długofalowej wizji rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa narodowego, ochrony zdrowia oraz infrastruktury drogowej. Każdy z tych elementów, według przedstawicieli PSL, ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości województwa.
Przemysł zbrojeniowy motorem rozwoju
Podczas swojego wystąpienia poseł Adam Dziedzic szczegółowo omówił plany dotyczące rozwoju lokalnego przemysłu obronnego, zwłaszcza huty Stalowa Wola, Dezamet, Autosan czy Gamrat. Według przedstawionych założeń, podkarpackie zakłady zbrojeniowe już otrzymały zamówienia warte miliardy złotych i wkrótce mają otrzymać kolejne, bezprecedensowe zamówienia. Parlamentarzysta podkreślił, że celem rządu jest zaimplementowanie połowy wszystkich środków przeznaczanych na zbrojenia do polskiej gospodarki, co ma stymulować rozwój innowacji i badań, również na Podkarpaciu. - Będziemy dążyć do tego, żeby 50 procent środków przekazywanych na zbrojenia trafiało właśnie do polskiej gospodarki. Żeby nakręcać koniunkturę gospodarczą, innowacje, badania, rozwój - mówił.
Dziedzic podkreślił, że obecnie to właśnie do podkarpackich zakładów trafia największa część budżetu na modernizację polskiej armii. Ta tendencja ma zostać nie tylko utrzymana, ale znacząco wzmocniona, co przełoży się na utworzenie setek nowych miejsc pracy i rozwój zaplecza technologicznego w regionie.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Świlczy
Poruszono również temat rozbudowy szpitala uniwersyteckiego. Inwestycja ma powstać na terenach przekazanych Uniwersytetowi Rzeszowskiemu przez Gminę Świlcza. Pomysłodawcą przekazania gruntów był Adam Dziedzic, wójt gminy Świlcza w kadencji 2019-2024. Gmina przekazała grunt, pod warunkiem rozpoczęcia inwestycji do 2026 r. Jednak ostatnio opinię publiczną zbulwersowała informacja, iż Ministerstwo Zdrowia unieważniło konkurs na budowę. Politycy PiS krytykują rząd Koalicji 15 października/13 grudnia i podnoszą wątpliwości, czy do budowy szpitala w ogóle dojdzie. Rządzący odpierają te zarzuty twierdząc, iż unieważnienie konkursu paradoksalnie przyśpieszy budowę, bowiem poprzedni konkurs zorganizowany jeszcze za rządów PiS miał być długo kontrolowany przez CBA, wobec czego przyznanie dotacji było wątpliwe. Obecnie rząd ma przygotowywać nowy konkurs, z którego mają być przyznane środki na budowę szpitala w Świlczy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:
Europoseł Adam Jarubas, który od grudnia pełni funkcję przewodniczącego komisji zdrowia w Parlamencie Europejskim, przedstawił szczegółową strategię pozyskiwania funduszy unijnych na budowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Świlczy. - Ta inwestycja ma fundamentalne znaczenie dla podniesienia jakości opieki zdrowotnej w regionie.
Jarubas zapowiedział, że w ramach prac nad nowym siedmioletnim budżetem Unii Europejskiej będzie zabiegał o zwiększenie środków nie tylko na bezpieczeństwo militarne, ale przede wszystkim na infrastrukturę medyczną. Planowana placówka ma stać się wiodącym ośrodkiem medycznym w południowo-wschodniej Polsce, łączącym funkcje lecznicze z działalnością badawczą i dydaktyczną.
Przełom w rozwoju infrastruktury drogowej
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec przekazał, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązała się do przekazania miliona złotych na opracowanie studium technicznego dla połączenia Krasnego z Załężem, co stanowi dwie trzecie wymaganej kwoty sporządzenia planów budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa.
Zobacz też:
Według wiceministra, ta inwestycja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa, ale całego regionu. Nowa obwodnica ma znacząco odciążyć ruch w mieście i przyspieszyć rozwój gospodarczy okolicznych gmin. Oficjalne podpisanie dokumentów w tej sprawie zaplanowano jeszcze na luty 2025 roku.
Synergia działań
Przedstawiona podczas spotkania strategia pokazuje, jak poszczególne elementy planu rozwoju wzajemnie się uzupełniają. Inwestycje w przemysł zbrojeniowy mają generować miejsca pracy i innowacje, rozwój infrastruktury drogowej ma ułatwić komunikację i przyciągnąć nowych inwestorów, a nowoczesny szpital uniwersytecki ma zapewnić mieszkańcom dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej.
W Boguchwale politycy PSL dowodzili, że mają konkretną i przemyślaną wizję rozwoju Podkarpacia. Przedstawione plany spotkały się z żywym zainteresowaniem uczestników, a obecność wysokich rangą przedstawicieli partii miała podkreślić wagę, jaką PSL przykłada do rozwoju Podkarpacia.
Napisz komentarz
Komentarze