Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.
Jak poinformowała w czwartek PAP jej rzeczniczka prok. Dorota Sokołowska-Mach, w sprawie zatrzymanych zostało 17 osób, w tym szef zorganizowanej grupy przestępczej, a także 16 osób biorących udział w przestępczym procederze. Wśród zatrzymanych jest 6 kobiet i 11 mężczyzn w wieku od 31 lat do 67 lat.
Wprowadzali oni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, działającej od 2016 r. do grudnia 2023 r. w Warszawie, do obrotu gospodarczego nierzetelne faktury VAT, a także podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty, które dotyczyły rzekomego obrotu towarami i usługami.
Prok. Sokołowska-Mach dodała, że w toku postępowania ustalono, że członkowie grupy wykorzystywali do tego celu wiele podmiotów, z których część w ogóle nie prowadziła działalności gospodarczej.
„Osoby uprawnione do wystawiania dokumentów w imieniu tych podmiotów, w okresie którego dotyczy postępowanie, wystawiły poświadczające nieprawdę faktury VAT o łącznej wartości blisko 65 mln zł, po czym użyły tych dokumentów w sporządzonych deklaracjach podatkowych VAT–7 i PIT, przedłożonych we właściwych urzędach skarbowych w celu uszczuplenia w podatku od towarów i usług” – przekazała prokurator.
Dodała, że rzekome usługi obejmowały m.in. działalność transportową, reklamową, remontową czy szkoleniową.
„Przy czym faktury VAT dotyczące tej działalności dostosowane były do działalności podmiotu, który je wykorzystywał” – powiedziała prok. Sokołowska-Mach.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty kierowania lub udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawienia, posłużenia się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także przedłożenia poświadczających nieprawdę dokumentów w urzędach skarbowych w celu wyłudzenia podatku od towarów i usług.
„Trzy z zatrzymanych osób mają przedstawione zarzuty tzw. zbrodni vatowskiej” – dodała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.
Jedna z zatrzymanych osób została tymczasowo aresztowana. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju i dozór policji.
Za tzw. zbrodnię vatowską, czyli fałszerstwa faktur VAT zawierających kwotę należności ogółem, których łączna wartość jest większa niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, grozi do 25 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymania i przeszukania na polecenie prokuratora Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej i Finansowo-Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału w Tarnobrzegu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.
Przeszukali oni miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby spółek i biur rachunkowych. Zabezpieczyli dokumentację księgową, telefony komórkowe, sprzęt komputerowy i nośniki danych. Akcję prowadzili w woj. mazowieckim, kujawsko-pomorskim i śląskim.
Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze