W wyniku wieloetapowej operacji prowadzonej na terenie województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i śląskiego, funkcjonariusze KAS zatrzymali 14 osób podejrzanych o udział w rozbudowanym procederze wyłudzeń podatku VAT. Zorganizowane działania przestępcze trwały od 2018 do 2022 roku i obejmowały nielegalny obrót pojazdami ciężarowymi.
Skala oszustwa
Dzięki szczegółowym kontrolom celno-skarbowym prowadzonym przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu, śledczy ujawnili skomplikowany schemat działania przestępców. Grupa wprowadziła do obrotu ponad 1,8 tys. fikcyjnych faktur oraz podrobionych dokumentów, które miały potwierdzić obrót pojazdami ciężarowymi na łączną kwotę ponad 213 mln złotych. W ten sposób oszuści wyłudzili z budżetu państwa blisko 40 mln zł podatku VAT.
Zatrzymania i zabezpieczenia
Podczas akcji zatrzymano 14 osób bezpośrednio zaangażowanych w przestępczą działalność. Funkcjonariusze zabezpieczyli obszerną dokumentację finansowo-księgową, sprzęt elektroniczny oraz majątek o wartości ponad 6 mln złotych. Zablokowano również blisko pół miliona złotych na rachunkach bankowych podejrzanych.
Konsekwencje prawne
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, fałszerstwa dokumentów oraz prania pieniędzy. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec podejrzanych różne środki zapobiegawcze, w tym tymczasowy areszt, dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.
Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu i ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.
Napisz komentarz
Komentarze