Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

XI Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa [DUŻO ZDJĘĆ]

Podziel się
Oceń

Pokazy m.in. akcji ratowniczych, umiejętności psów służbowych, działań taktycznych jednostek specjalnych, a także nowoczesnego sprzętu i symulatorów wirtualnej rzeczywistości to atrakcje XI Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa, które odbyło się w czwartek w Rzeszowie.
XI Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa [DUŻO ZDJĘĆ]

Autor: Jerzy Żygadło

Impreza zainicjowana i organizowana cyklicznie przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą jest jednym z największych wydarzeń promujących edukację na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

FOTORELACJA:

Otwierając imprezę, rektor uczelni prof. Jerzy Posłuszny zwrócił się do młodych ludzi i podkreślił, że celem wydarzenia jest uświadomienie młodym ludziom, że zagrożenia są różne, że nie są to tylko narkotyki, cyberprzestępczość, ale mogą to być także nasze postawy w szkole, na ulicy i podwórku.

Uczestniczący w uroczystości wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz zauważył, że misją wydarzenia jest przede wszystkim edukowanie młodzieży w zakresie kształtowania właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych oraz przygotowanie na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego.

„Ochrona ludności to przede wszystkim edukacja, to uczenie ludzi zachowań w określonych sytuacjach. To wy będziecie biorcami tych informacji” – powiedział Leśniakiewicz.

Zachęcał młodzież do korzystania z obecności na spotkaniu różnych służb i czerpania od nich wiedzy i informacji oraz do wstępowania w szeregi formacji mundurowych.

Przedstawicielka studentów, żołnierka WOT, członkini Związku Strzeleckiego „Strzelec” Faustyna Pyrek zwróciła uwagę, że społeczeństwa stają przed zagrożeniami, o jakich nie myśleliśmy jeszcze kilka lat temu. Wymieniła zagrożenia ekologiczne, cyberataki, terroryzm, przestępczość zorganizowaną, czy niebezpieczeństwo wojny.

„Powinniśmy wzrastać w postawie świadomego obywatela i patrioty. Nie wystarczy, że będziemy znać zagrożenia. Musimy jeszcze umieć na nie reagować” – zaznaczyła.

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku uczestniczyło w nim ponad dwa tys. młodych ludzi – uczniów z ponad 40 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nie tylko z Podkarpacia, ale też regionów ościennych i studentów.

W programie XI Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa znalazły się dynamiczne pokazy służb mundurowych, które zaprezentują m.in. akcje ratownicze, umiejętności psów służbowych, działania taktyczne jednostek specjalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy nowoczesnego wyposażenia różnych formacji mundurowych, w tym straży pożarnej, policji, Wojskowego Centrum Rekrutacji, a także symulatory wirtualnej rzeczywistości.

Uczestniczący w imprezie młodzi ludzie mają szansę pogłębić wiedzę na temat współczesnych zagrożeń i zweryfikować oczekiwania, m.in. dotyczące przyszłej pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy, programy i zasady, o których uczą się w szkołach.

W tym roku w ramach święta zorganizowano I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży, podczas którego eksperci poruszali tematy związane z cyberbezpieczeństwem, przeciwdziałaniem agresji i ochroną młodzieży przed zagrożeniami.

Dla miłośników sportu przygotowano IV Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Futsalu o puchar wojewody podkarpackiego i turniej strzelecki VIP o puchar rektora WSPiA. Nie zabrakło również takich konkurencji jak: policyjny tor przeszkód i strzelectwo elektroniczne.

Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem ministrów obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz edukacji. 

(PAP)

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama