Szkoły, którego patronem jest Wincenty Witos, spotkają się w Zarzeczu 17 i 18 października. „W ramach zjazdu uczestnicy, głównie nauczyciele szkół imienia Wincentego Witosa, będą mieli okazję do spotkania, wymiany pomysłów na funkcjonowanie placówek edukacyjnych z uwzględnieniem możliwości wykorzystywanie idei patrona szkoły, współpracy z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Instytutem Pamięci Narodowej” – poinformowała Katarzyna Gajda-Bator, rzeczniczka rzeszowskiego oddziału IPN.
W programie zjazdu jest konferencja popularnonaukowa, w której udział weźmie m.in. prawnuk Wincentego Witosa dr inż. Marek Steindel, spektakl „Trzy razy ON. Rzecz o Wincentym Witosie”, zwiedzanie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Spektakl „Trzy razy ON” to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Tytuł nawiązuje do trzykrotnego kierowania przez Witosa Radą Ministrów. Przedstawienie zostanie pokazane 17 października o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku, bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie MOK.
Wincenty Witos jest patronem 2024 roku, w którym przypada 150. rocznica jego urodzin.
Wincenty Witos urodził się w 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Z pochodzenia chłop, całe życie związany był ze środowiskami ludowymi, w tym Stronnictwem Ludowym i PSL. Był jednym z przywódców polskiego ruchu niepodległościowego, trzykrotnym premierem II Rzeczypospolitej. W 1930 r. został aresztowany przez władze sanacyjne i osadzony w twierdzy brzeskiej, gdzie więzieni byli politycy opozycji. Skazany na 1,5 roku emigrował do Czechosłowacji. Zmarł w 1945 r. w Krakowie.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze