Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Ogólnopolski zjazd szkół imienia Wincentego Witosa w Zarzeczu

Podziel się
Oceń

Zarzecze (pow. przeworski) na Podkarpaciu będzie gospodarzem ogólnopolskiego zjazdu szkół imienia Wincentego Witosa. Wśród zaproszonych gości jest prawnuk byłego premiera RP.
Ogólnopolski zjazd szkół imienia Wincentego Witosa w Zarzeczu

Źródło: Muzeum Historii Polski

Szkoły, którego patronem jest Wincenty Witos, spotkają się w Zarzeczu 17 i 18 października. „W ramach zjazdu uczestnicy, głównie nauczyciele szkół imienia Wincentego Witosa, będą mieli okazję do spotkania, wymiany pomysłów na funkcjonowanie placówek edukacyjnych z uwzględnieniem możliwości wykorzystywanie idei patrona szkoły, współpracy z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Instytutem Pamięci Narodowej” – poinformowała Katarzyna Gajda-Bator, rzeczniczka rzeszowskiego oddziału IPN.

W programie zjazdu jest konferencja popularnonaukowa, w której udział weźmie m.in. prawnuk Wincentego Witosa dr inż. Marek Steindel, spektakl „Trzy razy ON. Rzecz o Wincentym Witosie”, zwiedzanie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Spektakl „Trzy razy ON” to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Tytuł nawiązuje do trzykrotnego kierowania przez Witosa Radą Ministrów. Przedstawienie zostanie pokazane 17 października o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku, bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie MOK.

Wincenty Witos jest patronem 2024 roku, w którym przypada 150. rocznica jego urodzin.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Z pochodzenia chłop, całe życie związany był ze środowiskami ludowymi, w tym Stronnictwem Ludowym i PSL. Był jednym z przywódców polskiego ruchu niepodległościowego, trzykrotnym premierem II Rzeczypospolitej. W 1930 r. został aresztowany przez władze sanacyjne i osadzony w twierdzy brzeskiej, gdzie więzieni byli politycy opozycji. Skazany na 1,5 roku emigrował do Czechosłowacji. Zmarł w 1945 r. w Krakowie. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama