Kilka dni temu, w rozmowie z liderem podkarpackich ludowców Adamem Dziedzicem poruszyliśmy szereg kluczowych kwestii dotyczących relacji polsko-ukraińskich, polityki historycznej, a także słów prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Poseł Dziedzic jasno odniósł się do konieczności przeprowadzenia ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej, a także podkreślił, że Polska powinna twardo bronić swojej racji stanu.
W poniedziałek przed południem prezes podkarpackiego Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Dziedzic zwołał konferencję prasową, która jest pokłosiem aktu wandalizmu. W sobotę na drzwiach wejściowych biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przemyślu pojawiły się antybanderwoskie napisy, namalowane sprayem.
Zawiadomienie o zniszczeniu budynku wpłynęło do przemyskich policjantów w sobotę 5 października. - Prowadzone jest postępowanie pod kątem uszkodzenia mienia. To wstępna kwalifikacja - poinformowała Halo Rzeszów asp. Joanna Golisz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Jak dodała, policjanci prowadzą dalsze czynności zmierzające do ustalenia sprawców tych działań.
Rzeź Wołyńska – nierozwiązana kwestia historyczna
- W naszej ocenie te sprawy wywołane są przede wszystkim próbą poróżnienia narodu polskiego i ukraińskiego. Być może to jest też sprawa prowokacji sił rosyjskich tak, aby nie można było rzeczywiście dojść do konsensusu - mówił w poniedziałek poseł Adam Dziedzic.
Parlamentarzysta zauważył też, że być może jest to troska o pamięć historyczną, tylko w nietypowy sposób wyrażana publicznie.
- Te incydenty, bo tak pewnie można byłoby to nazwać, przybierające niestety ostatnio trochę więcej na sile, to być może jest też próba wyrażenia niechęci co do braku porozumienia i rozwiązania m.in. spraw dotyczącej Rzezi Wołyńskiej - mówił.
Dziedzic przypomniał, że Rzeź na Wołyniu, w której zginęło od 50 do 120 tysięcy Polaków, to sprawa, którą należy rozwiązać politycznie, a nie tylko historycznie. Zacytował wypowiedź wicepremiera i prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza, który podkreślił, że Ukraina musi rozwiązać kwestię Wołynia, jeśli chce wejść do Unii Europejskiej.
- Wicepremier Polskiego Rządu, Minister Obrony Narodowej i Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział jasno, jeżeli Ukraina chce wejść w struktury Unii Europejskiej, sprawa Wołynia musi zostać rozwiązaniem - wskazał lider podkarpackich ludowców.
Zwrócił również uwagę na różnorodność opinii na ten temat w polskiej polityce, w tym na ostrożniejsze stanowisko prezydenta RP. Dziedzic podkreślił, że Polska nie może dłużej czekać i powinna stanowczo domagać się rozwiązania tej kwestii.
- 30 lat ponad funkcjonujemy w nowej formule, a nie jesteśmy w stanie dzisiaj zadbać i zawalczyć o godność tych ludzi, którzy są w bezimiennych dołach i powiem wprost, po prostu zostali wdeptani w ziemię - mówił podkarpacki poseł PSL.
Adam Dziedzic zapewnił, że wciąż jest za wszelkimi działaniami pomocowymi dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy. Jak mówił, mimo to "musimy pamiętać o tym, co ważne i istotne z punktu widzenia tych ludzi, którzy zostali zamordowani. I to jest to przesłanie, o które wnosimy".
Podsumowanie działań PSL w obszarze rolnictwa
Drugą część konferencji poseł Dziedzic poświęcił podsumowaniu działań PSL w obszarze rolnictwa, zwracając uwagę na konkretne inicjatywy, jakie podjęto w ciągu ostatniego roku od wyborów. Choć nowy rząd nie działa jeszcze nawet rok, PSL uznało za konieczne przedstawienie dotychczasowych osiągnięć w obszarze, który jest dla nich kluczowy.
Budżet na rolnictwo na rok 2025 wynosi 85 miliardów złotych, co oznacza wzrost o 9 proc. w stosunku do roku 2024.
Dziedzic wymienił środki przeznaczone na pomoc rolnikom, w tym wsparcie dla poszkodowanych przez przymrozki, gradobicie oraz inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne, jak susza. Przykładem jest pomoc w wysokości 6 tysięcy złotych za hektar dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku gradobicia w województwie podkarpackim. Łącznie na te cele przeznaczono 470 milionów złotych.
Poseł przypomniał również o wsparciu dla producentów zbóż i kukurydzy, na które przewidziano miliardy złotych, oraz o zwrocie podatku akcyzowego dla rolników korzystających z oleju napędowego.
- Pomoc dla producentów rolnych, wypłaty z budżetu krajowego, wyniosły już 7 miliardów złotych - wskazał Dziedzic.
Parlamentarzysta wspomniał także o nowych rozwiązaniach prawnych dotyczących kół gospodyń wiejskich, które teraz mogą liczyć na równe wsparcie, bez względu na formę swojej działalności. - Wszystkie te formy kół gospodyń wiejskich, czy zrzeszone w formie pod tzw. kółkami rolniczymi, czy też bezpośrednio zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnej będą mogły się ubiegać o wsparcie, bez względu na formę tej działalności i bez zmiany tej działalności, tak jak to miało miejsce wcześniej. Na ten cel przeznaczona jest kwota 157 mln zł - powiedział.
Dziedzic zaznaczył, że minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, podjął działania mające na celu realizację postulatów rolników, m.in. w zakresie polityki zbożowej i Zielonego Ładu. Dzięki współpracy PSL z rządem udało się wypracować rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby sektora rolniczego.
Napisz komentarz
Komentarze