Biskup rzeszowski Jan Wątroba, przewodnicząc uroczystej Mszy św., dokonał aktu konsekracji, nadając świątyni szczególny charakter miejsca świętego, przeznaczonego wyłącznie do kultu Bożego. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że kościół nie jest jedynie budynkiem, ale przede wszystkim domem Bożym, miejscem, gdzie wierni spotykają się z Chrystusem, czerpią duchową pociechę i umacniają swoją wiarę.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:
Konsekracja kościoła to wydarzenie o głębokim znaczeniu religijnym. Jest to akt oddania świątyni na wyłączną służbę Bogu i Jego ludowi. Podczas ceremonii biskup namaścił ołtarz i ściany kościoła świętym olejem, co symbolizuje poświęcenie całego miejsca Bogu.
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Drabiniance powstała kilka lat temu, aby zaspokoić potrzeby duchowe mieszkańców rozwijającego się osiedla. Budowa kościoła była przedsięwzięciem niezwykle ambitnym i wymagającym. Przez osiem lat parafianie, wspierani przez duchowieństwo i wielu darczyńców, pracowali nad tym, aby ich marzenie o własnej świątyni stało się rzeczywistością.
Uroczystość konsekracji była nie tylko wydarzeniem religijnym, ale również wielkim świętem dla całej wspólnoty parafialnej. W tym szczególnym dniu wierni dziękowali Bogu za dar nowej świątyni i za wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania. Konsekracja kościoła jest początkiem nowego etapu w życiu parafii, etapu pełnego nadziei i zaangażowania w budowanie wspólnoty wierzących.
Proboszczem nowej parafii został ks. Tadeusz Pindara.
Zarys historyczny parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Myśl utworzenia ośrodka duszpasterskiego na Drabiniance zrodziła się już w latach sześćdziesiątych XX w. W 1967 r. ks. Andrzej Pasterczyk, proboszcz parafii w Słocinie, wówczas macierzystej dla Drabinianki, rozpoczął odprawianie Mszy św. w domach prywatnych, m.in. Antoniego Miąsika, Wiktorii i Pawła Złamańców. Wkrótce wikariusze słocińscy, księża: Franciszek Rząsa i Marian Daraż, podjęli starania zmierzające do wybudowania nie-wielkiej kapliczki. Niestety, przeszkodzili temu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Zamysł swych poprzedników podjął ks. Feliks Kwaśny i doprowadził do wybudowania niewielkiej kaplicy, stanowiącej podczas nabożeństw rodzaj prezbiterium, w którym znajdował się ołtarz. W sierpniu 1972 r. duszpasterzem Drabinianki został ks. Stanisław Mac.
Z jego inicjatywy do kaplicy dobudowano prowizoryczną nawę, wykonaną najpierw z folii, a później – z płyt pilśniowych. Działania te pociągnęły za sobą liczne represje ze strony władz bezpieczeństwa, które spadły głównie na ich inspiratora, ks. Maca, ale rozbudowana tymczasowa kaplica pozostała i zaczęła pełnić rolę centrum duszpasterskiego dla Drabinianki, a później – kaplicy dojazdowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1989 r. proboszcz ks. S. Mac zainicjował tam budowę nowego kościoła. Ukończono ją w ciągu 100 dni. 4 VIII 1990 r. no-wą świątynię poświęcił bp I. Tokarczuk, nadając jej tytuł Matki Bożej Częstochowskiej. W dalszym ciągu stanowiła ona filię parafii katedralnej.
Samodzielna parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej powstała na Drabiniance 27 VIII 2006 r. na mocy dekretu bp Kazimierza Górnego, a wspomniany kościół podniesiony został do rangi kościoła parafialnego. Parafia objęła tereny wydzielone z macierzystej parafii katedralnej, z parafii pw. Miłosierdzia Bożego (Biała) i pw. Matki Bożej Śnieżnej w Budzi-woju. Należy ona do dekanatu Rzeszów – Katedra. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Pindara. W 2008 r. rozpoczęto budowę Domu Parafialnego. W 2016 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego. Konsekracji świątyni, 8 września 2024 r. dokonał bp Jan Wątroba.
Napisz komentarz
Komentarze