Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Przestrzenie Sztuki. Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Podziel się
Oceń

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali. Opowieści z…”, projekt „Chwile słowem malowane”, czyli wizyty aktorów w domach seniorów, spektakl Latającego Teatru Kantorowi pt. „Pokój mojego dzieciństwa” oraz druga edycja Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej „Międzysłów Karpat”.
Przestrzenie Sztuki. Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Źródło: mat. promocyjne

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest operatorem programu Przestrzenie Sztuki Teatr od czterech lat. Przez ten czas zrealizował wiele projektów z różnych dziedzin – teatru, poezji, muzyki, malarstwa, sztuki performance. Głównym celem programu jest tworzenie sieci kontaktów i organizowanie przestrzeni do spotkania artystów zawodowych z twórcami niezależnymi i offowymi oraz dotarcie do miłośników sztuki z całego województwa podkarpackiego. 

W zeszłym sezonie w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr „Siemaszkowa” zrealizowała ponad 100 wydarzeń, w które zaangażowanych było blisko 800 artystów i edukatorów, ponad 100 partnerów i instytucji współpracujących, a ich odbiorcami było 200 tysięcy uczestników i widzów. Program finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dołączając do kolejnej edycji projektu, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotował bogatą propozycję repertuarową, w której znajdują się m.in. warsztaty, festiwale, wystawa i wiele innych.

„Kto ocali. Opowieści z…” – warsztaty performatywne 

„Kto ocali. Opowieści z…” to cykl warsztatów teatralnych, którego uczestnicy pracować będą w oparciu o metody pracy z grupą i działania improwizowane oraz performatywne, które zakończone zostaną autorskimi pokazami powarsztatowymi, inspirowanymi historią miejsc, ludzi, bohaterów oraz wydarzeń dawnych i przyszłych czasów w oparciu i połączeniu z fragmentami spektaklu „Goldhammera 5. Opowieści z Tarnowa” na podstawie prozy Mikołaja Łozińskiego.

„Kto ocali. Opowieści z…” to wyjątkowe spotkanie, podczas którego zarówno artyści jak i mieszkańcy małych miejscowości, osoby pochodzące z różnych środowisk, artyści zawodowi i amatorzy będą mogli posłuchać i opowiedzieć swoje historie. W rezultacie powstaną etiudy teatralne budowane na podstawie wspomnień, fotografii, czy pamiątek z przeszłości. „Chwile słowem malowane” – aktorzy seniorom „Chwile słowem malowane” to wyjątkowy projekt, polegający na wizytach aktorów w wybranych domach seniorów i organizacji prezentacji literackich (poezja, dramat, proza). Czytanie to dla seniorów nie tylko ciekawa rozrywka, ale również skuteczny sposób dbania o dobrą kondycję umysłu, a także wsparcie w radzeniu sobie z własną emocjonalnością.

Zaangażowanie do tej czynności aktorów stanowi z jednej strony upowszechnianie sztuki teatru i literatury, a jednocześnie stanowi zaproszenie do animacji i aktywizacji środowisk seniorów poprzez kontakt ze sztuką słowa w wykonaniu profesjonalistów. To ważny społecznie projekt, angażujący lokalne społeczności seniorów, często mających różnorodne bariery w kontakcie ze sztuką (np. brak mobilności ze względu na stan zdrowia, bariera ekonomiczna czy geograficzna).

 „Pokój mojego dzieciństwa” – hołd dla Marii Stangret Spektakl

„Pokój mojego dzieciństwa” to kolejna odsłona współpracy z Latającym Teatrem Kantorowi, którego realizacje podkarpacka widownia mogła oglądać także w poprzednich edycjach Przestrzeni Sztuki Teatr. Spotkaliśmy się cztery lata temu w Wielopolu Skrzyńskim, w roku szalejącej zarazy, ale i w roku cichego odejścia największej aktorki i najbliższej towarzyszki Tadeusza Kantora – Marii Stangret. „Pokój mojego dzieciństwa” to hołd dla tej wielkiej artystki – malarki, aktorki Teatru Cricot 2 i pisarki. – mówi autor koncepcji reżyserskiej spektaklu Paweł Passini. W spektaklu wystąpią: Monika Adamiec, Karina Góra, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Grażyna Tabor, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski, a za muzykę odpowiedzialni są Paweł Passini i Julian Maziarz. Spektakl odbędzie się 31 sierpnia w MDK w Rzeszowie (ul. Osmeckiego 51).

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat – spotkania z najlepszą literaturą 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. „Międzysłów Karpat” to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu. W 2024 startuje druga edycja festiwalu, a jej głównym elementem będzie cykl spotkań autorskich z pisarzami. Na pierwsze z nich organizatorzy zapraszają już 5 września do Szajna Galerii. Gościem spotkania pt. „Jak literatura fantasy spotyka się z historią” będzie laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” – Radek Rak. Kolejne spotkania odbędą się 20 września i 16 października.

OFF RZESZÓW – festiwal teatrów offowych 

Już we wrześniu odbędzie się kolejna edycja festiwalu teatrów offowych – OFF RZESZÓW. Najlepsze realizacje artystów niezależnych będzie można oglądać w dniach 14-18 września. Na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wystąpią: Kolektyw PPLVerse, Henryk Mazurkiewicz, Katya Egorova i Tati Lemesheva, Kolektyw Banachowicz Rybarczyk, artyści współpracujący z poznańską Sceną Roboczą, laureaci tegorocznego Festiwalu SzekspirOFF – Kolektyw Hertz Haus, a w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Wojan Trocki. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr oraz bilety znaleźć można na stronie „Siemaszkowej”: www.teatr-rzeszow.pl.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama