Pielgrzymi mają 10 dni na pokonanie ponad 300 km. Trasa pielgrzymki wiedzie przez cztery diecezje: rzeszowską, tarnowską, kielecką i częstochowską. O bezpieczeństwo i zdrowie uczestników zadbają służby porządkowe, pielęgniarki i lekarze. Na trasie posługiwać będzie także 30 księży, w tym biskup senior diecezji rzeszowskiej ks. Edward Białogłowski, zakonnice oraz klerycy.
FOTORELACJA RZESZÓW:
FOTORELACJA - PRZYSTANEK BRATKOWICE:
Trasa 47. Rzeszowskiej Pielgrzymki
- Dzień 1: Rzeszów - Kamionka, 32 km
- Dzień 2: Kamionka - Ruda, 27 km
- Dzień 3: Ruda - Szczucin, 27 km
- Dzień 4: Szczucin - Nowy Korczyn, 32 km
- Dzień 5: Nowy Korczyn - Chroberz, 25 km
- Dzień 6: Chroberz - Nawarzyce, 25 km
- Dzień 7: Nawarzyce - Słupia, 27 km
- Dzień 8: Słupia - Lelów, 28 km
- Dzień 9: Lelów - Olsztyn, 30 km
- Dzień 10: Olsztyn - Jasna Góra, 19 km
Tegoroczna pielgrzymka jest podzielona na 14 grup, każda z nich nosi imię świętego lub błogosławionego. Wśród nich jest grupa sztafetowa, która skupiała osoby wędrujące tylko w wybrany dzień. – Każdego dnia, z wyznaczonej miejscowości w naszej diecezji, wyjedzie jeden, dwa, albo trzy autokary z pielgrzymami, którzy dołączą na trasie do wędrujących pątników. Po całym dniu marszu wsiądą do autokaru i pojadą na Jasną Górę, a po Apelu wrócą do swoich domów. Na taką formę pielgrzymowania zdecydowało się 1200 osób – przekazał PAP ks. Mariusz Uryniak, wicedyrektor rzeszowskiej pielgrzymki.
Młodzi garną się do pielgrzymowania
Średnia wieku rzeszowskich pątników wynosi 38 lat. W tym roku w pielgrzymce uczestniczy 70 studentów, 100 dzieci, w tym prawie czterdzieścioro poniżej 10. roku życia oraz 34 weteranów, czyli osób, które uczestniczyły w pielgrzymce co najmniej 20 razy. Jest też 150 osób, dla których jest to pierwsza pielgrzymka.
- Pomimo tego co się mówi o kościele, że jest staroświecki, zaściankowy, dla ludzi starszych, idąc w tak młodej grupie, będziemy przełamywać te stereotypy i pokazywać, że kościół jest żywy i są w nim młodzi ludzie, którzy potrafią się cieszyć, bawić, modlić i w ten sposób pokazują swoją wiarę na zewnątrz – powiedział ks. Mariusz Uryniak.
Na trasie pielgrzymi zazwyczaj korzystają z gościnności mieszkańców mijanych wsi, którzy w porze obiadu i wieczorem częstują pątników posiłkiem. Organizatorzy zapewniają codziennie chleb i herbatę. Pielgrzymi nocują w szkołach i prywatnych domach.
Politycy na czele
Pątnicy wyruszyli z Placu Farnego w Rzeszowie, ul. Sokoła, Cieplińskiego, następnie ul. Warszawską kierują się w stronę Kamionki. Mają dziś do przejścia 32 km. W pochodzie do granic miasta uczestniczyli m.in. europoseł Daniel Obajtek, była wojewoda Ewa Leniart, senator Józef Jodłowski oraz Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. W pochodzie nadal idzie obecna Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.
Napisz komentarz
Komentarze