Koniec lipca mieszkańcom Zyndranowej zdecydowanie może kojarzyć się przede wszystkim z organizowanym w ich miejscowości świętem. To coroczne wydarzenie przyciąga miłośników łemkowskich obrzędów, muzyki i zwyczajów z całej Polski i zagranicy. Już pierwsza edycja zgromadziła prawie 1,5 tysiąca Łemków i ludzi związanych z kulturą łemkowską.
Obejrzyj fotorelację z pierwszego dnia Od Rusal do Jana:
Podczas pierwszego dnia świętowania przyjezdni mieli okazję do zwiedzania Muzeum Kultury Łemkowskiej, gdzie mogli zapoznać się z bogatą historią i kulturą tego regionu. Tego wieczoru złożono również kwiaty pod pomnikami: poległych w Karpatach w latach 1944-1945, ofiar obozu w Jaworznie oraz upamiętniającym Nikifora Krynickiego (a tak właściwie Epifaniusza Drowniaka), Wołodymyra Chylaka, Iwana Rusenko i 1000-lecie chrztu Rusi. Po tych uroczystościach rozpoczął się blok muzyczny.
Na scenie wystąpili Tereściacy, Hudacy oraz Hudobna Skupina Medial, a ich występy porwały publiczność do wspólnej zabawy. Wieczór zakończyło tradycyjne biesiadowanie przy ognisku, podczas którego śpiewano pieśni, opowiadano historie i wspominano dawne czasy.
Dzień drugi
W niedzielę (28 lipca) odbędzie się drugi i ostatni dzień świętowania. Dzień o godz. 11 rozpocznie nabożeństwo prawosławne w Cerkwi pw. Św. Mikołaja w Zyndranowej. Dwie godziny później organizatorzy przywitają gości i rozpoczną się koncerty. Na scenie wystąpią Łęczanie, Duklanie, zespół Baka, Karpatia, Osławianie, Svidnicka, Ludova hudba Pekovci oraz Hudacy. Równolegle do koncertów odbywać się będą pokazy rękodzieła i rzemiosła ludowego. Odbędą się także spotkanie autorskie z Grażyną Betlej-Furman, autorką książki „Kuchnia łemkowska z Ropek” czy konkursy i zabawy.
Na terenie imprezy rozłożone są kramy, w których można nabyć unikalne pamiątki.
Więcej niż święto
Święto „Od Rusal do Jana” to nie tylko okazja do zabawy i wspólnego spędzenia czasu, ale także ważna inicjatywa kulturalna. Razem z Kermeszem w Olchowcu oraz Łemkowską Watrą w Zdyni, są to jedne z najpopularniejszych wydarzeń organizowanych na południu Polski, które mają na celu zachowanie i promowanie łemkowskiego dziedzictwa. Wydarzenia te integrują społeczność łemkowską, przyciągają turystów i przyczyniają się do rozwoju tych regionów.
Napisz komentarz
Komentarze