Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklamanapisy
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Rocznica upamiętniająca likwidację rzeszowskiego getta

Podziel się
Oceń

7 lipca odbyły się uroczystości upamiętniające likwidację rzeszowskiego getta. Marsz pamięci zgromadził licznych mieszkańców Rzeszowa i okolic, a także przedstawicieli różnych środowisk oraz organizacji społecznych. Był to wyraz solidarności oraz hołdu dla ofiar tragicznych wydarzeń z przeszłości. W imieniu Starosty Rzeszowskiego, w uroczystości wzięła udział Joanna Nieroda p.o. Dyrektora Wydziału Parku Naukowo-Technologicznego i Promocji.
Rocznica upamiętniająca likwidację rzeszowskiego getta

Źródło: Powiat Rzeszowski

Uroczystości miały miejsce na Placu Ofiar Getta, przy Kamieniu Pamięci, gdzie wspomniane zostały relacje świadków eksterminacji. Przywołane historie, pełne bólu i cierpienia, były mocnym przypomnieniem o okrucieństwach, jakich doświadczyła społeczność żydowska. Wstrząsające i poruszające słowa oddały dramatyczny obraz tamtych dni, kiedy tylu ludzi straciło życie w wyniku nazistowskich prześladowań.

Kultywowanie Pamięci i Tożsamości Narodowej

Powiat Rzeszowski kładzie nacisk na pielęgnowanie pamięci o takich wydarzeniach. Uczestnictwo w tego typu uroczystościach jest nie tylko wyrazem hołdu dla ofiar, ale również ważnym elementem edukacji i wychowania przyszłych pokoleń. Przypominanie młodzieży o tragicznych wydarzeniach z przeszłości służy budowaniu świadomości historycznej i przeciwdziała zapomnieniu. Upamiętnienie likwidacji rzeszowskiego getta jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu lokalnej społeczności. To działanie, które nie tylko upamiętnia ofiary, ale także edukuje i przypomina o konieczności pielęgnowania naszej historii. Uczestnicząc w tego typu inicjatywach przyczyniamy się do budowania świadomości historycznej oraz kształtowania postaw szacunku i empatii.

Z kart historii rzeszowskiego getta…

Przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów (ok. 30% mieszkańców miasta). Społeczność żydowska liczyła około 23 tysięcy osób, bo byli tu także Żydzi przesiedleni z innych miast Polski. W rzeszowskim getcie znaleźli się także mieszkańcy z likwidowanych gett w Czudcu, Głogowie Młp., Kolbuszowej, Leżajsku, Sędziszowie Młp., Strzyżowie i Tyczynie, a potem także z Krosna, Jasła i Sanoka. Pierwsza deportacja miała miejsce w dniach od 7 do 13 lipca 1942 roku. Wywieziono wtedy do nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu około 10 – 12 tysięcy osób. Około 2 – 3 tysiące Żydów rozstrzelano w głogowskim lesie. Wielu też zginęło w samym getcie. Kolejne wywózki miały miejsce w sierpniu oraz w listopadzie 1942 roku. Szacuje się, że do Bełżca deportowano w sumie około 15 -20 tysięcy Żydów.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama