Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Działacze podkarpackiego PiS: NIE dla wykluczenia komunikacyjnego Podkarpacia

Podziel się
Oceń

W Jasionce, tuż obok portu lotniczego, na stacji PKP, odbyła się dziś konferencja prasowa, na której Zarząd Województwa Podkarpackiego wyraził zdecydowany sprzeciw wobec planów wykluczenia Podkarpacia z budowy szybkich połączeń kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi na potrzebę włączenia regionu do sieci nowoczesnych połączeń, co jest kluczowe dla jego rozwoju gospodarczego i społecznego.
Działacze podkarpackiego PiS: NIE dla wykluczenia komunikacyjnego Podkarpacia
Politycy PiS oczekują od rządu Tuska powrotu do idei kolei szybkich prędkości i towarzyszących jej tzw. szprych, w ramach budowy połączeń do CPK.

Autor: Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

To pokłosie ogłoszonej w zeszłym tygodniu nowej koncepcji budowy CPK oraz szybkich kolei, łączących główne miasta Polski z lotniskiem w Baranowie. Na zaprezentowanej grafice kolei szybkich prędkości zlikwidowano bezpośrednie połączenie z Rzeszowa do Warszawy, a podróżni dalej do stolicy musieliby podróżować przez Kraków. 

Mapa kolei szybkich prędkości zaproponowana przez rząd Koalicji Obywatelskiej. 

W konferencji wzięli udział wszyscy członkowie zarządu województwa: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Piotr Pilch i Karol Ożóg oraz członkinie zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Anna Huk. Obecni byli także posłowie Ewa Leniart i Rafał Weber, reprezentujący parlamentarny zespół ds. Rozwoju Podkarpacia.

Szybka kolej to impuls dla Podkarpacia 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że wykluczenie Podkarpacia z planów budowy szybkiej kolei jest niedopuszczalne i niesprawiedliwe. - Podkarpacie to region o ogromnym potencjale, który nie może być ignorowany. Nowoczesne połączenia kolejowe są niezbędne do dalszego rozwoju naszego województwa i integracji z resztą kraju – zaznaczył marszałek. Wicemarszałek Piotr Pilch dodał, że brak szybkiej kolei to nie tylko utrudnienie dla mieszkańców, ale także bariera dla przedsiębiorców i inwestorów. - Podkarpacie ma strategiczne położenie, które powinno być w pełni wykorzystane. Szybka kolej to impuls do rozwoju gospodarczego, zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i poprawy jakości życia mieszkańców – powiedział Pilch.

Koleje szybkich prędkości i tzw. szprychy proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Karol Ożóg wskazał na konieczność solidarności i współpracy na szczeblu regionalnym i krajowym w celu wywarcia nacisku na decydentów. - Nasze starania muszą być zjednoczone. Tylko wspólnie możemy osiągnąć cel i zapewnić Podkarpaciu miejsce w sieci szybkich połączeń kolejowych – podkreślił wicemarszałek.

Posłanka Ewa Leniart oraz poseł Rafał Weber również wyrazili swoje poparcie dla stanowiska zarządu województwa. Podkreślili, że będą działać na rzecz uwzględnienia Podkarpacia w planach CPK na forum parlamentarnym, angażując w to jak najwięcej posłów i senatorów.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę na aspekty społeczne, mówiąc o tym, jak szybka kolej może poprawić mobilność mieszkańców, dostęp do edukacji i usług medycznych.  - Inwestycje w infrastrukturę kolejową to inwestycje w ludzi. Nie możemy pozwolić na to, by Podkarpacie było wykluczone z tego procesu  – powiedziała.

Zarząd Województwa Podkarpackiego zapowiedział dalsze działania na rzecz uwzględnienia regionu w planach CPK, w tym spotkania z przedstawicielami rządu oraz kampanię informacyjną, mającą na celu uświadomienie opinii publicznej o znaczeniu tej kwestii.

Stanowisko Zarządu Województwa Podkarpackiego

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw – nie akceptujemy pominięcia województwa podkarpackiego w rządowych planach rozwoju infrastruktury kolejowej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja obecnego rządu jest dla nas zupełnie niezrozumiała, niesprawiedliwa i wielce krzywdząca. Przede wszystkim wyklucza ona nasz region z wielkiego projektu rozwojowego, a tym samym zamyka mieszkańcom Podkarpacia drogę do poprawy jakości życia, rozwoju gospodarczego i społecznego, a przede wszystkim do zwiększenia stopnia bezpieczeństwa, które w kontekście toczącej się tuż za naszą wschodnią granicą wojny, jest niezmiernie istotne.

Szczególnie niekorzystne decyzje prezentowane przecz obecny rząd dotyczą:

  1. Braku bezpośredniego połączenia Podkarpacia z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym.
  2. Braku budowy kolei szybkich prędkości na południe województwa podkarpackiego do Sanoka i Krosna przez Brzozów.
  3. Zaniechania podwyższania parametrów linii kolejowej dotyczących prędkości  w kierunku Przemyśla i Medyki.

Rezygnacja z budowy bezpośredniego połączenia kolejowego z Rzeszowa do Warszawy, tworzy „kolejową białą plamę” w południowo-wschodniej Polsce. Pozbawia szans dalszego, szybkiego rozwoju Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, który jest najważniejszym hubem transportowym i humanitarnym, przy granicy z Ukrainą, która objęta jest działaniami wojennymi. W tym kontekście nasz region powinien zostać potraktowany priorytetowo, także z racji przyszłej powojennej odbudowy kraju wschodnich sąsiadów. Pozycja Rzeszowa i Podkarpacia po wybuchu wojny zmieniła się diametralnie. Staliśmy się niezwykle istotnym graczem na arenie międzynarodowej, zyskując szanse na rozwój w wielu obszarach. Niezrozumiałe są działania obecnego rządu, które zahamują zrodzony potencjał i przekreślą nasze szanse na zdynamizowanie procesów rozwojowych. Jest także zaprzeczeniem idei zrównoważonego rozwoju kraju, która jest fundamentalna, również w kontekście polityk Unii Europejskiej".

"Nikt o Rzeszowie nie zapomni". Donald Tusk o połączeniu z CPK

Podczas poniedziałkowej wizyty Donalda Tuska w Rzeszowie, szef rządu odniósł się do wątpliwości mieszkańców Podkarpacia o nieujęciu bezpośredniego połączenia kolejowego z przyszłym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Po ubiegłotygodniowej prezentacji ze szprychy szybkich kolei wykreślono połączenia z Rzeszowa do Baranowa. 

- Nie ma wątpliwości co do roli Rzeszowa i całego regionu w kontekście tego co się dzieje dookoła Polski. W przyszłości Rzeszów będzie miejscem szczególnej wagi - mówił Tusk - Decyzje dotyczące CPK miały na celu ochronę i wzmocnienie lotnisk regionalnych. Jasionka odgrywa wielką rolę, nie tylko ze względu, że jest sercem pomocy logistycznej całego świata Zachodu wobec Ukrainy - kontynuował. 

- Decyzja dotycząca kolei w żaden sposób nie może wykluczać żadnego miasta. My zrezygnowaliśmy z pomysłu nieracjonalnego, czyli kolei szybkich prędkości, które wykraczały poza skalę Polski. Chcemy zbudować, unowocześniać i modernizować linie kolejowe wszędzie tam, gdzie wymagają tego potoki pasażerów - zapewniał szef rządu. 

- Nikt o  Rzeszowie nie zapomni. Będziemy szukali racjonalnego sposobu włączenia  Rzeszowa do nowoczesnej sieci komunikacyjnej. Zwrócę się jeszcze dzisiaj do ministra transportu i ministra Malepszaka, aby przygotował szczegółową informację co do przyszłości transportu kolejowego w odniesieniu do wszystkich miast wojewódzkich - zapowiedział w poniedziałek premier. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama