– To wydarzenie jest wspaniałą okazją skontaktowania pracodawców z osobami, dla których standardowe oferty pracy mogą być nieosiągalne. To świetna forma integracji, otwieranie drzwi osobom niepełnosprawnym, to nowe możliwości – mówiła w czasie otwarcia giełdy wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz podkreślał, że Powiat Rzeszowski od lat prowadzi wiele działań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom miejsc pracy. Chociażby tworząc Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko samorząd powiatowy ściągał na ten teren przodujące firmy z nowoczesnych branż, które już teraz zapewniły kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy.
– Takie spotkania jak dzisiejsza giełda są bardzo ważne. W rozwoju firm najbardziej potrzebny jest nie tylko kapitał finansowy, ale przede wszystkim kapitał ludzki – mówił starosta Krzysztof Jarosz.
– Każde kolejne stworzone miejsce pracy dla niepełnosprawnych to sukces. Osoby z niepełnosprawnościami mają z oczywistych względów mniejsze możliwości zdobycia zatrudnienia, które dla nich jest bardzo istotnym elementem szansy na samodzielne życie. Staramy się w tym pomóc, zarówno współorganizując takie giełdy, jak i również finansując np. uzupełnianie wykształcenia – mówił z kolei Maciej Szymański, dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON.
Swoje stoiska informacyjne i rekrutacyjne w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie organizowana była giełda, uruchomiło kilkanaście firm i instytucji zainteresowanych pozyskaniem do pracy osób niepełnosprawnych. Były sieci sklepów, zakłady produkcyjne, firmy ochrony mienia, zakłady aktywizacji zawodowej. Przygotowały one kilkadziesiąt ofert pracy w różnych zawodach.
– Takie giełdy to bardzo dobra forma kontaktu z niepełnosprawnymi poszukującymi pracy. Jest możliwość bezpośredniego skonfrontowania posiadanych umiejętności z naszymi oczekiwaniami, wymiany doświadczeń. Każda giełda przynosi wymierne efekty – zgodnie mówili obecni na rzeszowskiej giełdzie pracodawcy.
Pracowników produkcyjnych – praserów tworzyw sztucznych obsługujących maszyny, na których wytwarzane są plastikowe elementy poszukiwała firma Maxpol, w przyszłym roku obchodząca 40-lecie istnienia, specjalizująca się w produkcji z tworzyw sztucznych na potrzeby branży AGD, ogrodniczej i budowalnej. Przedstawiciele firmy kolejny raz byli obecni na giełdzie i liczyli na pozyskanie nowych pracowników. Obecnie Maxpol zatrudnia ponad 250 osób, z czego niemal połowę stanowią niepełnosprawni.
W czasie giełdy pracowników poszukiwała m.in. firma Res Gastro, prowadząca w Rzeszowie pięć restauracji znanej sieci McDonald’s. Oferty dotyczyły pracy na stanowiskach m.in. pracowników restauracyjnych, pracowników zmiany nocnej czy liderów gościnności. Pracą zarówno na miejscu, jak i również w placówkach za granicą kusiła sieć sklepów Merkury-Market, poszukująca m.in. sprzedawców, osób sprzątających, logistyków, kasjerów czy zastępców kierowników sprzedaży. Firma ma obecnie 69 marketów, także na Słowacji, Czechach, Chorwacji i Serbii, gdzie również istnieje możliwość zatrudnienia.
Oprócz firm zainteresowanych pozyskaniem nowych pracowników swoje stoiska na targach uruchomiły również instytucje zajmujące się na co dzień m.in. kwestiami zatrudnienia oraz osobami niepełnosprawnymi, m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa czy Państwowa Inspekcja Pracy. W jednym miejscu można więc było znaleźć potencjalnego pracodawcę, jak również uzyskać fachową pomoc i poradę w kwestiach nurtujących osoby niepełnosprawne.
Napisz komentarz
Komentarze