Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
ReklamaNapisy do nagran
Reklama Auto res
Reklama Powiat Rzeszowski

Rodzicielstwo zastępcze w Powiecie Rzeszowskim

Podziel się
Oceń

Rodzicielstwo zastępcze w Powiecie Rzeszowskim

W 2006 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na los porzuconych i osieroconych dzieci oraz propagowanie idei rodzin zastępczych. Powiat Rzeszowski wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie od lat włącza się w obchody i popularyzację tej tak bardzo istotnej tematyki. 

W podlegającym Powiatowi Rzeszowskiemu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie, w 2012 roku, powołano Zespół do spraw pieczy zastępczej, w skład którego wchodzą przeszkoleni koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, psycholodzy i pracownicy socjalni. Służą oni pomocą i wsparciem osobom, które chcą zapewnić dotkniętym przez los dzieciom ciepło domowego ogniska, miłość i prawidłowy rozwój.

- W pierwszej kolejności staramy się, by dzieci które z różnych powodów nie mogą przebywać z biologicznymi rodzicami trafiały do rodzin zastępczych, w drugiej dopiero kolejności do placówek opiekuńczo-wychowawczych zwanych domami dziecka. Jest udowodnione, że dziecko najlepiej rozwija się w środowisku rodzinnym. Zachęcamy do podjęcia się roli rodziny zastępczej i wspieramy takie rodziny na każdym kroku. Bo to wielka radość dawania dziecku miłości, której zostało pozbawione, ale też wielkie wyzwania i odpowiedzialność – mówi Agnieszka Grabowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie. 

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, piecza zastępcza jest sprawowana w sytuacji, gdy biologiczni rodzice nie mogą z różnych powodów zapewnić swym niepełnoletnim dzieciom właściwego wychowania i opieki. Piecza jest sprawowana zarówno w formie rodzinnej (rodziny zastępcze spokrewnione, rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe, rodzinne domy dziecka), jak również instytucjonalnej poprzez placówki opiekuńczo-wychowawcze. 

- Wspieranie pieczy zastępczej to jedno z niezwykle istotnych zadań Powiatu Rzeszowskiego. Robimy wszystko, by dzieci i młodzież, które nie mogą być z różnych powodów wychowywane przez biologicznych rodziców, miały zapewnione jak najlepsze warunki bytowe i wychowawcze, by wychowywały się w warunkach rodzinnych, by miały odpowiedni start życiowy - zapewnia Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. W 2018 roku Powiat Rzeszowski zdobył I miejsce w kategorii „mała inicjatywa” za projekt „Rodzina niejedno ma imię – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego” realizowany przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w konkursie „Kreator zmian społecznych 2017” organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. 

Według stanu na koniec grudnia 2023 roku w Powiecie Rzeszowskim funkcjonowały 53 rodziny zastępcze, w których umieszczonych było 79 dzieci. Funkcjonują trzy rodzinne domy dziecka z czternaściorgiem dzieci, 18 rodzin zastępczych niezawodowych (26 dzieci), 31 rodzin zastępczych spokrewnionych (36 dzieci) i jedna rodzina zastępcza zawodowa (3 dzieci). 

W 2023 roku powstało 10 rodzin zastępczych, gdzie umieszczono 11 dzieci, dwoje zostało umieszczonych w rodzinnym domu dziecka. W tym okresie dwoje dzieci zostało przysposobionych, troje umieszczonych w innych rodzinach zastępczych, 1 dziecko powróciło do rodziców biologicznych, 1 dziecko zostało umieszczone w instytucjonalnej pieczy zastępczej, 5 wychowanków usamodzielniło się, zaś trzy rodziny zastępcze zostały rozwiązane.

Rodziny zastępcze są objęte różnymi i wszechstronnymi formami wsparcia. Zapewniona jest im pomoc prawna i psychologiczna, fachowe poradnictwo. W stałym kontakcie z nimi są koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, stale podnoszący swoje kwalifikacje. PCPR w Rzeszowie wspiera osoby sprawujące pieczę zastępczą w wykonywaniu podstawowych zadań, jakimi są: zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków wychowawczych, podtrzymywanie pozytywnych relacji z biologicznymi rodzicami i innymi bliskimi członkami rodziny, dążenie do powrotu dziecka pod opiekę rodziny.

Do zadań Zespołu do spraw rodzinnej pieczy zastępczej należą także kwalifikacje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, organizacja szkoleń dla kandydatów i istniejących rodzin zastępczych, prowadzenie grup wsparcia oraz zajęć z dziećmi. Osoby zainteresowanie stworzeniem rodziny zastępczej mogą się kontaktować z Zespołem do spraw rodzinnej pieczy zastępczej pod numerem tel. (17) 859 48 23, 519 585 391. 

Na terenie powiatu rzeszowskiego funkcjonują również – w ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej -  trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze: Dom dla Dzieci i Młodzieży „Przystań” w Tyczynie oraz w Łące Dom Opatrzności dla Dzieci i Młodzieży oraz Dom dla Dzieci i Młodzieży „Nadzieja” dysponujący łącznie 42 miejscami. W zeszłym roku z grona ich wychowanków usamodzielniło się 10 osób, dwoje dzieci wróciło do rodzin biologicznych, dwoje umieszczono w rodzinie zastępczej, trójkę przekazano rodzinie adopcyjnej, jedno zostało umieszczone w domu pomocy społecznej dla dzieci.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gal AnonimTreść komentarza: Oj tam wielkie halo, trochę z nieużywanej części torowiska! Łup warty 10 tysięcy, to ja zapytam inaczej gdzie była Milicja-Policja, jak zwał tak zwał gdy od 1989 roku do dzisiaj bandyci zwani dalej politykami okradali i okradają to państwo na miliardy!? O tym jakoś nie napiszecie nigdy!Data dodania komentarza: 6.09.2024, 10:48Źródło komentarza: Złapani na gorącym uczynku! Trzej mężczyźni wpadli na kradzieży torów kolejowychAutor komentarza: kamilTreść komentarza: A gdzie jest ta TRZCIENIA bo chyba TRZCIANA sie nazywa miejscowośćData dodania komentarza: 6.09.2024, 08:28Źródło komentarza: Inauguracja nowego roku szkolnego w ZSTW w Trzcianie, który niebawem wzbogaci się o Branżowe Centrum UmiejętnościAutor komentarza: KamilTreść komentarza: Jak humanitarnie się z nim obeszli ! Gdzie skowyt eko-oszołomów, obrońców planety?!Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:01Źródło komentarza: Ponad 50 policjantów, strażacy i strażnicy miejscy łapali łosia na ulicach. Zwierzę nie żyjeAutor komentarza: Kto to?Treść komentarza: Oczywiście nie wspomniano jaki to akcent mieli napadający i jak torturowali dokładnie ofiary jak kto?Data dodania komentarza: 4.09.2024, 11:03Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: zirroTreść komentarza: mieli wschodni akcent. znaczy jaki ? chiński?... kontrolujemy Białoruską granicę , a ukrainskiej nie....nikt ich nie znajdzie , zapewne juz są w kijowie, A to dopiero początek , ludzie uczcie sie uzywać broni i nie strzelać po nogach.Data dodania komentarza: 3.09.2024, 21:37Źródło komentarza: Brutalny napad na dom w Sanoku! Sprawcy wciąż są na wolności!Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Jeśli deweloperzy już znają nazwiska inspektorów w sprawie pożaru to wiadomo że winni będą właściciele tych spalonych szeregówek. Te szeregówki mają około 4 lata a usterek było co niemiara. Pogorzelcy jestem z Wami nie dajcie się i nie pozwólcie by wyjaśnienie trwało latami. Pilnujcie pilnie by wyjaśnianie nie trwało latami nawet gdyby trzeba było opłacić porządnego prawnika. Pamiętajcie , razem jesteście mocniejsi. Czas skończyć z tą patoloperką- fuszerką.Data dodania komentarza: 2.09.2024, 21:44Źródło komentarza: Po pożarze na osiedlu Biała nadzór budowlany sprawdza stan techniczny budynków
Reklama
Reklama
Reklama