Mobilny punkt poboru krwi stanął w poniedziałek (27 maja) na parkingu Uniwersytetu Rzeszowskiego między budynkami A1 i A0 (przy ulicy Rejtana). Akcja wystartowała punktualnie o ósmej rano i od początku cieszyła się zainteresowaniem.
- Ludzie podchodzili do naszego stoiska i pytali co zrobić, by wziąć udział w naszej akcji – podają organizatorzy. Chociaż akcja jest skierowana głównie do studentów i pracowników rzeszowskich uczelni, to każdy, kto ma ochotę i może podzielić się tym bezcennym darem, jest mile widziany!
Kolejna okazja do oddawania krwi w ramach Wampiriady już 5 czerwca na parkingu kina Helios na al. Powstańców Warszawy 14/14. Krwiobus będzie tam w godzinach 9:00-13:00. W „odnalezieniu się” na miejscu pomagać będą NZS-owi wolontariusze, którzy postarają się odpowiedzieć na Wasze pytania. A znajdziecie ich w czarnych koszulkach z hasłem „Przyświeca nam jeden cel. Oddaj krew – uratuj życie”, które będą dumnie prezentować.
Dlaczego warto oddać krew?
Oddając krew ratujemy komuś życie, co bezapelacyjnie jest najważniejszą wartością, która przyświeca całej akcji. Udział w Wampiriadzie to nie tylko szansa na pomoc innym, ale również na zadbanie o własne zdrowie, gdyż dodatkowym atutem jest możliwość darmowego przebadania się. Ale to nie wszystko!
- Nasi partnerzy przygotowali dla krwiodawców mnóstwo atrakcyjnych nagród. O tym, co dokładnie możemy dać Wam w zamian, dowiecie się już na miejscu – zachęcają organizatorzy.
Warto przypomnieć, że przed oddaniem krwi należy się odpowiednio przygotować: wyspać się, ograniczyć wysiłek fizyczny, zadbać o odpowiednie nawodnienie czy zjeść lekkostrawny posiłek.
Więcej informacji na ten temat wytycznych i podstawowych kryteriów zdrowotnych znajdziesz na stronie rzeszowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Czym jest Wampiriada?
Wampiriada to ogólnopolska akcja, mająca na celu propagowanie idei oddawania krwi. Wydarzenie jest organizowane dwa razy w roku (wiosną oraz jesienią).
Inicjatorem pierwszej Wampiriady, która odbyła się w grudniu 2000 roku, był przewodniczący NZS Politechniki Krakowskiej, Przemysław Miłoń. Wkrótce potem w akcję zaangażowały się Samorządy Studentów i inne organizacje studenckie z innych ośrodków akademickich. W zorganizowaną 9 lat temu jesienną edycję zaangażowało się 35 uczelni.
Podczas ostatniej rzeszowskiej edycji akcji krew oddały 92 osoby, dzięki czemu udało się zebrać ponad 40 litrów krwi.
Napisz komentarz
Komentarze