Oskarżeni to: 51-letni Mariusz S. z Rzeszowa, 55-letni Henryk K. z Opola, 50-letni Dominik K. z województwa pomorskiego, 41-letni Grzegorz S. z Rawy Mazowieckiej, 42-letni Jacek R. ze Skwierzyna i 25-letni Krystian Z. z Warszawy
Według ustaleń Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i rzeszowskiego oddziału Prokuratury Krajowej (PK), mężczyźni ci od czerwca 2022 roku do lutego 2023 roku wyprodukowali w wynajętym domu jednorodzinnym w Kielanówce 75 kg klefedronu o wartości czarnorynkowej ponad 4 miliony złotych.
Klefedron to syntetyczny narkotyk o działaniu podobnym do mefedronu, wywołujący euforię i pobudzenie, ale niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i życia. Może powodować drgawki, zawał serca i niewydolność nerek, a jego jednorazowe zażycie może być śmiertelne.
Funkcjonariusze CBŚP wkroczyli do fabryki klefedronu w Kielanówce 16 lutego 2023 roku. Na miejscu odkryli 237 litrów płynnego klefedronu oraz 26 kg gotowego narkotyku. Zatrzymali wtedy trzech mężczyzn: Mariusza S., Henryka K. i Dominika K. W kolejnych dniach w ręce CBŚP wpadli pozostali oskarżeni.
Formalnie dom w Kielanówce wynajął Henryk K., który wciągnął do narkotykowego biznesu pozostałych mężczyzn. Prokuratura Krajowa informuje, że klefedron wytworzono w co najmniej ośmiu cyklach produkcyjnych.
W domu pod Rzeszowem funkcjonariusze CBŚP znaleźli substancje psychotropowe, półprodukty, instrukcje oraz sprzęt do produkcji klefedronu. Substancje chemiczne, jak ustalili śledczy, docierały bezpośrednio do domu lub były przechowywane w specjalnie wynajętych magazynach i kontenerach.
Sześciu mężczyznom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzanie znacznych ilości narkotyków. Grozi im kara do 15 lat więzienia. Trzy osoby zatrzymane podczas nalotu na dom w Kielanówce przyznały się do winy i obciążyły zeznaniami pozostałych oskarżonych, którzy odmówili składania wyjaśnień.
Sprawa fabryki klefedronu w Kielanówce to kolejny przykład skutecznej walki CBŚP i PK z przestępczością narkotykową. Rozbicie tej grupy przestępczej i zabezpieczenie znacznych ilości niebezpiecznego narkotyku to niewątpliwie sukces organów ścigania.
Napisz komentarz
Komentarze