Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Księstwo Staromiejskie. Pamiętają o swojej historii, tradycjach i bohaterach

Podziel się
Oceń

Takim żartobliwym określeniem – jak w tytule – nazywam osiedle Staromieście, gdzie mam zaszczyt być przewodniczącym Rady Osiedla. Staromieście jest najstarszą dzielnicą Rzeszowa i do dziś zachował się dawny układ architektoniczny oraz wiele przepięknych domów drewnianych i przydrożnych kapliczek wpisanych do miejskiego rejestru zabytków. Dzisiejszy charakter osiedla zawdzięczamy najpewniej decyzjom władz miejskich z lat 60. ub. wieku, kiedy uznano, że Staromieście nie powinno zostać „unowocześnione” i zakazano wszelkich remontów i nowych inwestycji. Na szczęście decyzję zmieniono i dzięki wysiłkowi mieszkańców domy zostały zachowane, wyremontowane, a całe osiedle jest jednym z nielicznych takich w Polsce.
Księstwo Staromiejskie. Pamiętają o swojej historii, tradycjach i bohaterach
Kościół z wystawy w Staromiejskiej Izbie Historycznej

Źródło: Ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia

O charakterze osiedla decydują też jego mieszkańcy – dumni i zakochani w Staromieściu, pamietający o swojej historii, tradycjach i bohaterach. To tutaj urodził się Jan Robak – muzyk ludowy, zbieracz pieśni i melodii staromiejskich, autor opery chłopskiej Staromieszczanie spod Rzeszowa, założyciel Chóru Echo. W grudniu 2023 r. świętowaliśmy 125. rocznicę jego urodzin. W WDK Rzeszów odbył się koncert z udziałem zespołów śpiewaczych działających przy Rzeszowskim Domu Kultury, ZPiT Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz ZPiT Bandoska z WDK Rzeszów, podczas którego zaprezentowano pieśni staromiejskie zebrane przez J. Robaka oraz tańce staromiejskie i rzeszowskie. Byłem reżyserem i autorem scenariusza tego wydarzenia kulturalnego. Prężnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Staromieścia, które kultywuje i utrwala pamięć o Staromieściu i jego mieszkańcach. Stowarzyszenie prowadzi Izbę Pamięci, gdzie zgromadzone są pamiątki z historii osiedla oraz bogata dokumentacja zdjęciowa. Strona internetowa Stowarzyszenia publikuje archiwalne zdjęcia osiedla i jego mieszkańców. Powstała Ścieżka Historyczna, organizowane są spacery historyczne oraz prowadzona jest działalność wydawnicza. Podjęto też próbę reaktywacji Chóru Echo.

Koło Młodzieży w Staromieściu w 1921 roku. W drugim rzędzie, pierwsza od lewej Zofia Osak, czwarty Jan Robak, fot. ze zbiorów Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia

Staromieście ma także drugie oblicze. To współcześnie wybudowane osiedla mieszkaniowe: Staromieście Ogrody – Spółdzielni Mieszkaniowej Zodiak, Hiszpańskie Ogrody oraz osiedle Bella Dolina. Inwestycje te sprawiają, że Staromieście jest w tej chwili najdynamiczniej rozwijającym się osiedlem w Rzeszowie, z dużym przyrostem mieszkańców. To w związku z tym rozpoczęła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 oraz budowa hali sportowej, która zakończy się wraz z końcem wakacji. Od nowego roku szkolnego staromiejskie dzieci będą się uczyć w komfortowych warunkach. Wiosną rozpocznie się remont placu zabaw dla dzieci przy ul. Staromiejskiej. Zakończenie tej inwestycji wartej 2 mln złotych sprawi, że dzieci zyskają nowocześnie wyposażony teren do wypoczynku i zabawy. Na terenie osiedla znajduje się wiele obiektów służących rekreacji jego mieszkańców: boisko Orlik, pełnowymiarowe boisko trawiaste do piłki nożnej, kort tenisowy oraz siłownia na wolnym powietrzu, a właściciele czworonogów mają do dyspozycji „psi park”. Inwestycje te to zasługa aktywnie działającej rady osiedla kilku kadencji oraz jej przewodniczących.

Na terenie Staromieścia planowana jest też sztandarowa inwestycja miejska – aquapark. Wiele w tej sprawie zrobiono, pozyskując działki potrzebne dla tej inwestycji. Wybrano już koncepcje i projektanta. Mieszkańcy Rzeszowa z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie i szybkie zakończenie tego wielkiego zadania inwestycyjnego.

Jak każde osiedle, Staromieście też ma swoje problemy i jest tu wiele do zrobienia przez radę osiedla oraz władze miasta. Od wielu lat czynione są próby integracji mieszkańców dwóch części Staromieścia. Istotna jest tu działalność Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Rzeszowskiego Domu Kultury – Filia Staromieście, gdzie dzieci wspólnie się uczą i spędzają czas na zajęciach artystycznych. Od kilku lat Dni Osiedla organizowane są przy współudziale Spółdzielni Zodiak na terenie Osiedla Staromieście Ogrody. Wspólna zabawa na pewno sprzyja integracji mieszkańców. Władze miasta muszą też na coraz większym powierzchniowo „nowym” osiedlu zadbać o tereny zielone, place zabaw dla dzieci oraz miejsca rekreacji dla jego mieszkańców. Mając na uwadze aktywność mieszkańców oraz Rady Osiedla inwestycje te mają szanse zostać zrealizowane.

Sławomir Gołąb

Muzyk, wychowawca młodzieży, nauczyciel muzyki oraz edukacji dla bezpieczeństwa w II LO oraz ZSE w Rzeszowie, chórmistrz ZPiT Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego, założyciel i kierownik zespołu szantowego Klang, żeglarz, kajakarz, pierwszy rzeszowianin, który opłynął przylądek Horn, organizator obozów żeglarskich, kajakarskich oraz narciarskich dla młodzieży. Doświadczony i kompetentny samorządowiec, przewodniczący komisji zdrowia, rodziny i pomocy społecznej w Radzie Miasta Rzeszowa, członek Rady Osiedla Staromieście.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama