Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie pozytywnie zweryfikowała dokumenty komitetów, które wystawiły swoich kandydatów. Jednym z warunków było to, że każdy z komitetów musiał zarejestrować również listy kandydatów do Rady Miasta Rzeszowa (co najmniej połowa okręgów – czyli z dwóch).
Ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek ma 47 lat i z wykształcenia jest socjologiem. Stolicą Podkarpacia rządzi od czerwca 2021 roku, kiedy to wygrał w pierwszej turze przedterminowe wybory z ponad 56 procentami głosów poparcia. Wówczas było 4 kandydatów. Teraz ma spore poparcie: Nowa Lewica, Platforma Obywatelska, Polska 2050 oraz stowarzyszenie „TAK! Dla Polski” i organizacje pozarządowe stawiają na jego doświadczenie i wizję rozwoju Rzeszowa. Reprezentuje on Komitet Wyborczy Wyborców Rozwój Rzeszowa.
Prawo i Sprawiedliwość wystawia 56-letniego Waldemara Szumnego, doświadczonego radnego (obecnie szósta kadencja), wiceprzewodniczącego rady i matematyka. Aktualnie pracuje w Kancelarii Zarządu Województwa Podkarpackiego. Zapowiedział, że chce „przywrócić miastu dynamikę rozwoju” oraz wprowadzić rozwiązania ułatwiające mieszkańcom codzienne życie. Podkreślił, że chce wykorzystać zdobyte wiedzę i doświadczenie oraz potencjał różnych grup mieszkańców, w tym młodzieży, studentów i seniorów.
Dr Jacek Strojny, ekonomista, profesor Politechniki Rzeszowskiej. 47-letni kandydat znany jest z bezkompromisowej walki z nieuczciwymi praktykami deweloperskimi. Ma to być jeden z jego głównych priorytetów, jako Prezydenta Miasta, obok wsparcia rzeszowskich firm na ukraińskim rynku, rozwoju start-upów i nowoczesnych technologii, reformy transportu zbiorowego i inwestycji drogowych. Chce także budować społeczeństwo obywatelskie, m.in. poprzez wprowadzenie budżetów osiedlowych i aktywizację rad osiedli w procesach decyzyjnych. Jest kandydatem stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa.
31-letnia Karolina Pikuła jest kandydatką Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Działaczka oraz dziennikarka z zawodu jest przewodniczącą rzeszowskich struktur Korony Polskiej. Działaczka Polskiego Stowarzyszenia Wolne Podkarpacie i Fundacji Kobiety Wolności i Niepodległości, dyrektor regionalna Fundacji Rolnik Handluje. Od lat związana z Konfederacją.
Mieszkający w Świlczy Janusz Niemier ma 48 lat. Z wykształcenia magister wychowania fizycznego oraz doktor nauk humanistycznych z zakresu socjologii. Przedsiębiorca, który pracował w Straży Granicznej, jest także doświadczonym pilotem śmigłowca i licencjonowanym pilotem samolotów, koordynator misji Frontex. Jest członkiem partii Polska Jest Jedna. Startuje z komitetu Ruchu Obrony Polski. W spocie wyborczym mówił o bezpieczeństwie, które ma być fundamentem dalszego rozwoju Rzeszowa.
Adam Dziedzic, poseł Trzeciej Drogi i od 2021 roku szef PSL na Podkarpaciu. 55-letni kandydat był radnym powiatu rzeszowskiego (2010-2014) oraz pełnił funkcję wójta gminy Świlcza (2014–2023). Jego koncepcja rozwoju Rzeszowa, ma uwzględniać potrzeby wszystkich środowisk, a na zaproponowanych rozwiązaniach mają skorzystać również okoliczne gminy. Wystawia go komitet PSL-Trzecia Droga.
Mimo swoich zapowiedzi ze startu wycofał się Jacek Ćwięka, były działacz Konfederacji. Prokuratura zarzuca mu groźby wysadzenia w powietrze budynku Sejmu. Polityk nie zarejestrował list kandydatów do Rady Miasta.
7 kwietnia – czas na decyzję!
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Mówi się, że na tę chwilę faworytem jest Konrad Fijołek. Jednak śmiało można powiedzieć, że walka będzie zacięta. Zwycięzcę, który poprowadzi miasto przez kolejne lata, poznamy już za ok. miesiąc.
Napisz komentarz
Komentarze