Towarzystwo Naukowe w Rzeszowie zadbało o uczczenie 670. rocznicy pierwszej pisanej informacji o Rzeszowie w szczególny sposób. Ukaże się pamiątkowa księga 670 lat lokacji Rzeszowa. Wybrane zagadnienia historii najnowszej miasta pod redakcją naukową Włodzimierza Bonusiaka i Grzegorza Bonusiaka.
Na kanwie tej monografii prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, przewodniczący Towarzystwa Naukowego w Rzeszowie, zorganizował konferencję naukową. Współorganizatorami byli prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i Kolegium Humanistyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencją w ratuszu rzeszowskim rozpoczęto w dniu 16 stycznia br. coroczne obchody lokacji miasta. Licznie zebrani rzeszowianie, przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji miejskich, organizacji społecznych i mieszkańcy Rzeszowa wysłuchali ośmiu referatów, które zostaną opublikowane. Konferencję otworzył Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, a obrady poprowadzili prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, i prof. dr hab. Paweł Grata, prorektor UR.
Dr Dominik Szczepański dokonał podsumowania wyników ostatnich wyborów prezydenta miasta, które odbywały się w 2021 r. po złożeniu rezygnacji przez Tadeusza Ferenca. Dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, prof. UR, autorka rozdziału Tadeusz Ferenc – zasłużony Prezydent Miasta Rzeszowa, przedstawiła analizę treści wpisów do Księgi Kondolencyjnej 54. włodarza miasta. We wiecznej pamięci i w sercach rzeszowian dr h.c. Tadeusz Ferenc pozostaje jako wizjoner, gospodarz i budowniczy innowacyjnego miasta, który pozostawił po blisko 20 latach pełnienia funkcji „kierownika miasta”, piękną metropolię. Wystąpienie rozpoczął videoklip Rzeszowski marsz ze słowami Barbary Śnieżek, muzyką Bożeny Słowik w wykonaniu chóru „Cantilena”, a zakończył wiersz pt. Randka na okrągłej kładce Jadwigi Kupiszewskiej.
O zmianach demograficznych ludności Miasta Ratownika zebrani mogli usłyszeć w referacie przygotowanym przez historyka profesora Włodzimierza Bonusiaka. Dokonał on analizy ruchu ludności Rzeszowa w latach 2015–2023.
W tych samych latach zostały przedstawione osiągnięcia edukacji i wychowania dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach funkcjonujących w Rzeszowie. Autorką analizy tych zagadnień była dr Ewa Barnaś-Baran.
Rzeszowskie szkolnictwo na poziomie wyższym może poszczycić się kształceniem lekarzy w Kolegium Medycznym w Uniwersytecie Rzeszowskim. O długotrwałych i zawiłych meandrach medycznych kierunków studiów w różnych jednostkach organizacyjnych rzeszowskich uczelni, doprowadzających skutecznie do utworzenia kierunku lekarskiego w Uniwersytecie Rzeszowskim przed dziesięciu laty, poinformował dr hab. Andrzej Bonusiak, prof. UR.
Rzeszów nazywany stolicą folkloru polonijnego, znany jest w świecie jako miejsce organizowanego co trzy lata od 55 lat Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Wydarzenia XIX ŚFPZF na tle historii festiwalu przyciągającego polonijnych tancerzy i muzyków z kilkudziesięciu krajów wszystkich kontynentów zaprezentowała dr Jolanta Ślęzak-Gotkowska. Dr Kubejko-Polańska przedstawiła referat pt. Rzeszów – jakie powinno być współczesne miasto przygotowany wraz ze współautorami dr Anną Kołomycew i dr Hubertem Kotarskim.
Na zakończenie konferencji mgr Konrad Fijołek wystąpił z referatem dotyczącym przyszłości miasta wojewódzkiego pt. Rzeszów „mój” widzę… zrównoważony.
Założeniem konferencji i publikacji było przybliżenie wybranych faktów ilustrujących dynamiczny rozwój stolicy innowacji w ostatnich 15 latach. Rzeszów w tym czasie stał się miastem, o którym usłyszała cała Polska, wiele krajów w Europie i na świecie. Świadczą o tym zdobywane przez miasto i jego prezydenta Tadeusza Ferenca setki laurów w rankingach i konkursach w skali lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wpływało to na pozyskiwanie dobrego imienia Rzeszowa w środowiskach opiniotwórczych w kraju i za granicami Polski.
Prof. Krystyna LEŚNIAK-MOCZUK
Uniwersytet Rzeszowski
Ten i inne artykuły znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika społeczno-kulturalnego "Nasz Dom Rzeszów". Bezpłatny dostęp do e-wydania miesięcznika (zapisanego w PDF) uzyskasz na naszej stronie głównej.
Możesz również sięgnąć do nich tutaj:
NIE SZKODZIĆ RZECE. Wisłok i zalew należą do wszystkich mieszkańców
DLA DOBRA WSPÓLNEGO. Plac Balcerowicza do zagospodarowania przez spółdzielnie
RAZEM OD 20 LAT. Jubileusz Stowarzyszenia Nasz Dom – Rzeszów
Napisz komentarz
Komentarze