Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Adam Dziedzic PSL

Nie dla cyberincydentów – w Rzeszowie powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa

Podziel się
Oceń

W obliczu rosnących cyberzagrożeń Rzeszów wyznacza nowy trend w ochronie infrastruktury cyfrowej. W mieście uruchomiono Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC), które zapewnia całodobowy monitoring i błyskawiczną reakcję na cyberataki. O tym czym jest i jak działa, mówili podczas konferencji prezydent Rzeszowa i przedstawiciele firmy ComCERT z Grupy Asseco, która wdrożyła w Rzeszowie to rozwiązanie.
Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w Rzeszowie

Autor: Filip Łagowski/Halo Rzeszów

Rzeszowskie Centrum Operacji Bezpieczeństwa swym zasięgiem obejmuje Miejską Sieć Teleinformatyczną, z której poza Urzędem Miasta korzystają m.in. Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Jest to pierwsza w Polsce tego typu scentralizowana jednostka świadcząca usługi monitorowania, reagowania i zapobiegania cyberincydentom na rzecz podlegających miastu podmiotów.

- Cyberbezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań teraźniejszości. Niezmiernie ważnym jest, że widzą to tez samorządy. SOC w Rzeszowie to połączenie innowacji i nowoczesnego, kompleksowego myślenia o bezpieczeństwie. Projekt ten powinien być inspiracją dla innych samorządów w kraju do podobnych działań i inwestycji – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i Minister Cyfryzacji.

Usługi z zakresu SOC często są świadczone przez zewnętrzne firmy technologiczne, jednak w przypadku administracji publicznej nie zawsze jest to optymalne rozwiązanie. Wobec sytuacji geopolitycznej i położenia Rzeszowa (bliskiego względem granicy z Ukrainą) władze miasta zdecydowały się stworzyć własne Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa. Pozwoli to zachować kontrolę nad wszystkimi najważniejszymi procesami i sprawniej reagować na zagrożenia.

Rzeszów w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo się zmienił. Poprzez wojnę za naszą wschodnią granicą, stał się miastem w centrum wydarzeń politycznych, miastem strategicznym dla Europy i świata. Przyjeżdżają tu politycy i dyplomaci z całego świata, media, stacjonują żołnierze. Za tymi zmianami i wzrostem znaczenia idzie również ryzyko cyberzagrożeń. Dzięki tej kompleksowo działającej technologii systemy miejskie będą bezpieczniejsze – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

System został wdrożony przez należącą do Grupy Asseco firmę comCERT, która specjalizuje się w usługach związanych z cyberbezpieczeństwem.

ZOBACZ FOTORELACJĘ:

- Rzeszowski SOC to pierwsze tego typu centrum w Polsce, stworzone na potrzeby kilku podmiotów funkcjonujących w ramach struktury miasta. Ogromną wartością tego projektu jest współdzielona technologia, która umożliwia obsługę wszystkich podmiotów przez jeden zespół. Wdrożony przez nas system pozwala na monitorowanie ok. 1200 stacji roboczych oraz ponad 320 serwerów wirtualnych znajdujących się w kilku lokalizacjach – tłumaczył Krzysztof Dyki, Prezes ComCERT z Grupy Asseco. –Dzięki centralizacji, decyzje dotyczące bezpieczeństwa są podejmowane szybko i efektywnie. Poszczególne zespoły mogą pracować razem, w jednym miejscu, co sprzyja lepszej komunikacji i wymianie informacji.

W ramach projektu zaplanowano również szereg szkoleń dla pracowników, które podniosą  ich świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nauczą się oni bezpiecznych zachowań w sieci, a także identyfikowania i zgłaszania cyberincydentów.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreślił, że cyberbezpieczeństwo to nie tylko zadanie dla specjalistów, ale również dla każdego z nas.

 

Koszt budowy Centrum Operacji Bezpieczeństwa to prawie 10 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 7 mln zł ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kalitaTreść komentarza: Dno i żenada!Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:44Źródło komentarza: Rektor KUL wylądował za kratami w Rzeszowie! Tylko że...Autor komentarza: maxTreść komentarza: Wgniótł Putina w ziemię ! :):):):):):)Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:42Źródło komentarza: Szymon Hołownia w Rzeszowie: Bezpieczeństwo, rozwój i przyszłość PolskiAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Każdy podatnik płacący płaci. Żadna grupa rządząca od 1900 roku nie wzięła się za polski związek piłki nożnej, jak anglicy za kiboli, uciąc należy raz a dobrze, niech się człowieki natłuką, nie ma sensu wzywać ani sektorować policją dzielną, dam im wolną wolę. Na pogotowiu poczekają jak każdy, na przyjazd prokuratora też, po co ludziom ambitnym robić pod górkę?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: SumTreść komentarza: Co tej uchwały wynika NICZwykłe bicie piany. Poczta i tak zrobi swojeData dodania komentarza: 1.04.2025, 11:22Źródło komentarza: Radni sejmiku przyjęli stanowisko ws. restrukturyzacji PocztyAutor komentarza: GrallTreść komentarza: Kto płaci za zabezpieczanie grup bandziorów stadionowychData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: a wystarczyło dać im broń żeby się pozabijali, byłby święty spokójData dodania komentarza: 1.04.2025, 10:03Źródło komentarza: Policjanci zapobiegli ustawce z udziałem kiboli Resovii na A4
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama