Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rusza kwalifikacja wojskowa w Rzeszowie. Kogo obejmuje?

Podziel się
Oceń

Już od 1 lutego br. na terenie całego kraju rozpocznie się coroczna kwalifikacja wojskowa, trwająca aż do 30 kwietnia. To rutynowe przedsięwzięcie ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej.
Rusza kwalifikacja wojskowa w Rzeszowie. Kogo obejmuje?

Źródło: mikolowski.pl

Major Konrad Radzik z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie przypomina, że procedura ta obejmuje osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, jak również ochotników, którzy ukończyli 18 lat.

Zgodnie z informacją przekazaną przez mjr. Radzika, kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) będzie nadzorować starosta (prezydent miasta). 

Zobowiązanie to obejmuje konkretne grupy społeczne, a mianowicie:

  1. Mężczyzn urodzonych w 2005 r.: Osoby tego rocznika podlegają obowiązkowi kwalifikacji wojskowej.
  2. Mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004 bez określonej kategorii zdolności do służby wojskowej: Osoby, które nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, są również objęte procedurą kwalifikacji.
  3. Osób, które w latach 2022 i 2023: 
    - Zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej: Jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. 
    - Zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, ale złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności: Jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej.
  4. Kobiet urodzonych w latach 1997–2005 posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej: Dotyczy także kobiet pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach, lub kończą naukę w zawodach przydatnych do służby wojskowej.
  5. Osób, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia: O ile nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Warto zaznaczyć, że kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z mobilizacją, a jej celem jest jedynie aktualizacja danych w ewidencji wojskowej oraz sprawdzenie zdolności do służby wojskowej. 

W przypadku konieczności zmiany terminu stawiennictwa, osoba wzywana musi niezwłocznie poinformować o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta), podając przyczyny uniemożliwiające stawiennictwo.

Informacje dotyczące miejsc i terminów pracy powiatowych komisji lekarskich znajdują się na oficjalnej stronie Wojska Polskiego (https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/kwalifikacja-wojskowa/). Pamiętajmy, że przestrzeganie tego obowiązku ma istotne znaczenie dla funkcjonowania obronności kraju.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama