Nadchodzą zmiany w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Rzeszowie. Jedna z placówek oferujących pomoc, zlokalizowana przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Szopena, już wkrótce zostanie zamknięta. Jak podkreśla rzecznik USK, Andrzej Sroka, stanie się tak najprawdopodobniej w marcu. Będąc placówką uniwersytecką, szpital ma do tego prawo, a mieszkańcy miasta i okolic nadal będą mieli do dyspozycji jeszcze sześć innych placówek.
Czy to oznacza zmniejszenie nocnych i świątecznych punktów pomocy?
– Liczba punktów się nie zmieni – mówi nam Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. – Oczekujemy na otwarcie, bardzo potrzebnego w Rzeszowie, drugiego szpitalnego oddziału ratunkowego. Otwarcie SOR'u będzie się według planów wiązało również z otwarciem punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – dodaje.
Trudno przewidzieć, czy owe zmiany zbiegną się w czasie. Warto podkreślić, że w porównaniu do podobnych miast naszego kraju w Rzeszowie i jego najbliższej okolicy jest spory wybór punktów tego typu pomocy.
– Oprócz szpitala im. Chopina, znajdują się one w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 na ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim na ul. Rycerskiej i Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia na ul. Witolda, a także w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny w Rudnej Małej, Zespole Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Sokołowie Małopolskim oraz Centrum Medycznym w Łańcucie – podkreśla Rafał Śliż. – Wszystkich punktów na terenie Podkarpacia jest 32. W ich przypadku nie obowiązuje rejonizacja, zatem Pacjent może wybrać dowolną placówkę bez względu na swój adres zameldowania czy zamieszkania – podsumowuje.
Pacjenci mają więc do dyspozycji szeroki wybór w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia. Zaznaczyć należy także, że nie ma znaczenia także adres poradni lekarza rodzinnego.
Nocne punkty opieki zastępują placówkę podstawowej opieki zdrowotnej między godziną 18, a 8 rano oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy i święta.
Napisz komentarz
Komentarze