Wśród interwencji związanych z ogniem strażacy najczęściej gasili pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych. W 2023 roku odnotowano ponad 2000 takich pożarów. Główną przyczyną ich powstawania były podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.
Ponadto strażacy gasili pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. W 2023 roku odnotowano ponad 2000 takich pożarów. Głównymi przyczynami ich powstawania były nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawne działające urządzenia grzewcze.
Miejscowe zagrożenia
Blisko 20 tysięcy interwencji, do których byli wzywani podkarpaccy strażacy, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Wśród nich dominowały wypadki drogowe, poszukiwania osób zaginionych, usuwanie skutków burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.
Strażacy działali również w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego.
Alarmy fałszywe
Pomimo zmniejszonej liczby interwencji, strażacy w 2023 roku odnotowali ponad 1000 alarmów fałszywych. To nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów, ale także zgłoszenia innych zdarzeń, które nie wymagały interwencji służb ratunkowych.
Podkarpaccy strażacy w 2023 roku odnotowali o blisko 20 proc. mniej interwencji niż w roku 2022. Wśród interwencji dominowały miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.
Napisz komentarz
Komentarze