Tradycja budowy ruchomych szopek wywodzi się z Włoch, gdzie pierwsze tego typu szopki powstały w XV wieku. Zostały one wykonane przez franciszkańskich zakonników, którzy chcieli w ten sposób przybliżyć wiernym historię narodzin Jezusa.
Wkrótce ruchome szopki stały się popularne w całej Europie. W Polsce pierwsze ruchome szopki powstały w XVI wieku. Składały się one z drewnianych figurek, które poruszały się za pomocą sznurków lub kółek zębatych.
Rodzaje ruchomych szopek
Ruchome szopki można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich pochodzenia i stylu. Najpopularniejszym typem są szopki neapolitańskie. Wyróżniają się one bogatą ornamentyką i żywymi kolorami. Figurki w szopkach neapolitańskich są wykonane z drewna, papieru-mâché lub wosku.
Ruchome szopki można również podzielić na szopki religijne i szopki świeckie. Szopki religijne przedstawiają narodziny Jezusa Chrystusa. Szopki świeckie przedstawiają różne sceny z codziennego życia, takie jak praca na roli, targowisko lub zabawa dzieci.
Ruchoma szopka w Kielanówce co roku zaskakuje
W Polsce ruchome szopki można zobaczyć w wielu miastach i miejscowościach. Najsłynniejsze ruchome szopki znajdują się w Wambierzycach, gdzie można podziwiać szopki autorstwa Longina i Hermanna Wittigów. Szopki te powstały w XIX wieku i składają się z ponad 800 figur, z których aż 300 się porusza.
Inne znane ruchome szopki w Polsce znajdują się w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu i Częstochowie.
W Kielanówce w gminie Boguchwała to już tradycja, że w miejscowym kościele tworzona jest ruchoma szopka, nawiązująca do aglomeracji Rzeszowskiej oraz pokazująca najważniejsze elementy Podkarpacia.
Jej powierzchnia to blisko 100 metrów kwadratowych, a na niej rozmieszczonych jest kilkadziesiąt scen, przedstawiających zarówno opowieści biblijne, jak i elementy współczesnego świata.
Podczas wędrówki po szopce można odnaleźć m.in.:
- Świętą Rodzinę w stajence,
- trębaczy z Betlejem,
- pastuszków,
- królów Heroda i Melchizedeka,
- rzeszowskie kamienice,
- most Mazowiecki nad Wisłokiem,
- kościół Bernardynów,
- lotnisko w Jasionce,
- wiejskie domy wzorowane na chatach stojących w sanockim i kolbuszowskim skansenie,
- Bazylikę św. Piotra na Watykanie z machającym przez okno papieżem Franciszkiem,
- rzymskie Koloseum.
Ponad sto mechanicznych postaci ożywia szopkę, sprawiając, że każdy element zaskakuje. Ręcznie wykonane kukiełki, poruszane silniczkami samochodowymi od wycieraczek, to prawdziwe dzieła sztuki. Nie brakuje samolotów, fotoradarów, ani machających skrzydełkami aniołków. Całość tworzy niezapomniane wrażenie, łącząc przeszłość z teraźniejszością.
Szopka jest dziełem Augustyna Inglota, który od kilkunastu lat pieczołowicie ją rozbudowuje. Początkowo miała zaledwie 3 metry długości, a dziś zajmuje całe prezbiterium oraz boczną nawę kościoła. Szopka czynna jest od 24 grudnia do 2 lutego.
Inną ruchomą szopkę możemy oglądać przed prywatną posesją w Różance w powiecie strzyżowskim. Tutaj połączono tradycję z elementami naszego życia, w tym gospodarstwa rolnego, hodowli zwierząt.
Ruchome szopki to nie tylko piękne dzieła sztuki, ale także magiczny świat, który przenosi nas w czasy biblijne. Każda figurka w ruchomej szopce ma swoją historię i stanowi integralną część całości.
Napisz komentarz
Komentarze