Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama PCN oświeć mnie
Reklama Powiat Rzeszowski

Sposób „na Ministerstwo Finansów”. IAS ostrzega przed próbą wyłudzenia

Podziel się
Oceń

Oszuści próbują wykraść dane na coraz to nowsze sposoby – tym razem, podszywając się pod Ministerstwo Finansów. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przestrzega i proponuje jak się przed nimi ustrzec.
Sposób „na Ministerstwo Finansów”. IAS ostrzega przed próbą wyłudzenia

Źródło: IAS Rzeszów

W ostatnim czasie do podatników w Polsce zaczęły docierać fałszywe e-maile z informacją o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 rok. Nadawca podaje, że zwrot został już przygotowany, a by go odebrać, wystarczy zalogować się w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Przykład fałszywego e-maila, źródło: IAS Rzeszów

Jednak po kliknięciu link zawarty w wiadomości, podatnik jest kierowany na stronę, która nie żadnego związku z opisaną instytucją. Wizualnie zaprojektowana tak, aby wyglądać jak prawdziwa strona Ministerstwa Finansów, ma na celu zwabić podatników. Fałszywa wiadomość zawiera logo Ministerstwa Finansów i serwisu e-Urząd Skarbowy oraz adres Ministerstwa Cyfryzacji. Jednak jak zastrzega IAS: 

– Tego typu wiadomości nie zostały wysłane z serwerów resortu finansów, a otwieranie linków w nich zawartych jest niebezpieczne. Oszuści próbują w ten sposób uzyskać dane kont bankowych oraz kart płatniczych podatnika – przestrzega Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie. – Prosimy o zachowanie ostrożności i nieotwieranie linków z podejrzanej korespondencji, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości – dodają.

Link już kliknięty – co teraz?

Oszuści często stosują różne techniki, aby uwiarygodnić swoje wiadomości. Dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność i sprawdzić, czy wiadomość, którą otrzymaliśmy, jest prawdziwa. Co jednak gdy oszust uzyska dostęp do naszych danych? W takiej sytuacji IAS zaleca podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie Policji.

Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody wyłudzania danych osobowych i finansowych, dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność i nie klikać w linki zawarte w podejrzanej korespondencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama