Józef Jodłowski pełniący funkcję starosty rzeszowskiego od 18 października 2005 r., wygrał wybory do Senatu w okręgu 56, zdobywając 109 935 głosów wyborców (42,53 proc. poparcia). Wraz ze starostą swoje dotychczasowe funkcje stracili wszyscy członkowie zarządu powiatu. Koniecznym było dokonanie wyboru nowych władz starostwa.
Zanim przystąpiono do wyboru nowych władz powiatu, radni przyjęli ślubowanie od Grażyny Pękali, która zdobyła mandat po Józefie Jodłowskim. Pękala w wyborach przeprowadzonych 21 października 2018 r. uzyskała kolejno największą liczbę głosów na liście Prawa i Sprawiedliwości.
- Wszystko ma początek i koniec. Dzisiejszy dzień jest podsumowaniem 19 lat mojej pracy w samorządach. Był to okres trudny, ale dający mi satysfakcje - mówił Józef Jodłowski, senator elekt. W swoim wystąpieniu Jodłowski podkreślał istotę współpracy ze swoimi współpracownikami, oraz korzyści, jakie powiat zyskał podczas ostatnich kilkunastu lat. - Nasze decyzje często wybiegały do przodu. Przykładem jest tutaj strefa Dworzysko, gdzie dziś to miejsce jest sercem gospodarczym Rzeszowa i regionu. To mnie cieszy - mówił.
Większość w Radzie Powiatu Rzeszowskiego posiada klub PiS - 22 radnych (po wygaśnięciu mandatu Józefa Jodłowskiego). Pięć mandatów ma PSL, dwóch radnych jest niezrzeszonych.
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego radni wybrali Marka Sitarza na nowego starostę rzeszowskiego. Za jego kandydaturą głosowało 24 radnych, 2 było przeciw, 2 się wstrzymało.
- To, co wspólnie wypracowaliśmy przez ostatnie lata, będziemy kontynuować. Szanujmy się wzajemnie i współpracujmy w zgodzie - apelował do radnych nowy starosta, dziękując jednocześnie za wybór.
Wicestarostą został pochodzący ze Świlczy Tadeusz Pachorek. Za tą kandydaturą było 24 radnych, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
W zarządzie zasiądą także: Lucyna Sokołowska, Jan Sieńko, Anna Wolska.
Co wiemy o nowym staroście rzeszowskim?
Marek Sitarz pełni mandat radnego Powiatu Rzeszowskiego od 1999 r. Urodził się 2.07.1959 r. w Rzeszowie. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci.
Od 4.05.2004 r. był wicestarostą rzeszowskim. Priorytetami w jego samorządowej pracy są sprawy społeczne i oświatowe. Znany jest także z zamiłowania do sportu, upowszechniania fizycznej aktywności oraz z rozbudzania sportowych pasji wśród najmłodszych mieszkańców powiatu rzeszowskiego.
Warty dostrzeżenia jest jego znaczący wkład pracy w ciągłe unowocześnianie i doposażanie placówek oświatowych pozostających w gestii powiatu rzeszowskiego, które w chwili obecnej spełniają najwyższe standardy, kształcą na nowoczesnych kierunkach, dostosowanych potrzeb rynku pracy. Praca Marka Sitarza na rzecz rozwiązywania problemów społecznych odegrała istotną rolę w podniesieniu jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Za wyróżniającą się pracę w powiatowym samorządzie Pan Marek Sitarz otrzymał Brązowy krzyż zasługi (13.01.2009 r.). W 2017 r., z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, został nagrodzony także Srebrnym krzyżem zasługi za działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, społeczną i publiczną aktywność, a także za osiągnięcia w pracy samorządowej.
W 2022 r. otrzymał Nagrodę Rady Powiatu Rzeszowskiego w kategorii „pomoc bliźnim” za pracę na rzecz dzieci niepełnosprawnych, a także za podejmowanie znaczących przedsięwzięć, które służą potrzebującym, jak również za zaangażowanie w społeczną działalność.
Za działalność w powyższych obszarach otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień, m.in. Złotą i Srebrną Odznakę Ludowych Zespołów Sportowych za całokształt pracy w dziedzinie sportu oraz Honorową Odznakę Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego przyznaną za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego. Za działalność na rzecz drugiego człowieka przyznano mu „Order Dobroci”. „Dyplom Wdzięczności” otrzymał za zasługi na rzecz poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych z terenu województwa podkarpackiego.
Marek Sitarz był też radnym Gminy Trzebownisko i Przewodniczącym Komisji Oświaty. W latach 2003-2008 sprawował funkcję Prezesa Powiatowego Związku Sportowego. W latach 1990-2006 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Łące, gdzie organizował coroczne obozy terapeutyczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. W trakcie wieloletniej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych był jednym z inicjatorów i współpracowników Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Trzebownisku. Od 1999 r. współorganizował i nadzorował działalność Centrum Dziennej Aktywności dla Dzieci „Sprawnych Inaczej” w Łące. Marek Sitarz wspiera działalność stowarzyszeń ukierunkowanych na niesienie takiej właśnie pomocy oraz na aktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Napisz komentarz
Komentarze