Inicjatywa ta, realizowana przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie, skupia ponad 600 uczestników – przedstawicieli chórów oraz orkiestr – i ma na celu upamiętnienie papieża Jana Pawła II oraz promocję muzycznego dziedzictwa Podkarpacia na arenie międzynarodowej. Jej pomysłodawczynią jest dr hab. prof. UR Anna Marek- Kamińska, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie
Repertuar projektu wypełniają utwory inspirowane postacią i nauczaniem św. Jana Pawła II. Usłyszymy m.in. „Mszę Podkarpacką” Dominika Lasoty, „Totus Tuus” Sebastiana Szymańskiego oraz „Hymn do błogosławionej Rodziny Ulmów” autorstwa Marty Stącel i Tomasza Piątka. Kompozycje te, oparte na motywach ludowych i duchowych, podkreślają piękno i głębię regionalnego dziedzictwa muzycznego.
Chór Resonantae zaśpiewał już m.in. w Katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, Bazylice św. Antoniego w Padwie i Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Szczególnym momentem będzie udział w Mszy Świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie, zakończony błogosławieństwem papieskim.
Trasa zwieńczona zostanie koncertem w austriackim Gleisdorfie, który odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia.
Projekt odbywa się pod patronatem honorowym biskupa Jana Wątroby oraz przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych za granicą. Wspierany przez Województwo Podkarpackie i Uniwersytet Rzeszowski, stanowi nie tylko artystyczne wydarzenie, ale również wyraz pamięci i duchowego dziedzictwa Papieża z Polski.
Dla Chóru Resonantae to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania się na międzynarodowej scenie i do udziału w przedsięwzięciu, które łączy tradycję, wiarę i kulturę.
Napisz komentarz
Komentarze