W ramach ubiegłotygodniowego spotkania, przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, MPEC Rzeszów oraz firmy Edison wymienili się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi technicznych aspektów transformacji energetycznej, modeli współpracy, możliwości finansowania oraz obowiązujących regulacji prawnych.
Rzeszów jest w prestiżowym gronie miast zmierzających do osiągniecia neutralności klimatycznej. W tej misji bierze udział 100 miast, wśród których jest tylko pięć z Polski. Jest to bardzo ambitne wyzwanie, którego celem jest wsparcie wszystkich procesów, dzięki którym biorące udział w tym projekcie ośrodki staną się neutralne klimatyczne do 2030 roku. W związku z tym w naszym mieście podejmowane są i będą inicjatywy zmierzające do obniżenia emisyjności, związane z kolejnymi inteligentnymi rozwiązaniami. Współpraca z firmą Edison Next Poland i podpisany dziś list intencyjny świetnie wpisuje się w te działania
– zapowiadał podczas ceremonii podpisania listu prezydent Fijołek.

W trakcie spotkania, eksperci Edison Next Poland zaprezentowali narzędzia i strategie pozwalające na optymalizację zużycia energii, redukcję kosztów oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Omówiono również potencjalny udział firmy w dostarczaniu efektywnego energetycznie ciepła dla mieszkańców oraz współfinansowanie rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej.
Przedsiębiorstwo realizuje obecnie inwestycje w ekologiczne źródła energii, wpisujące się w politykę środowiskową Rzeszowa i Grupy EDF. Nowoczesne jednostki wytwórcze umożliwią odejście od węgla i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o blisko 70% do 2030 roku.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Miasta Rzeszowa oraz firmy Edison podkreślali zgodnie, że podpisany list intencyjny to ważny krok w kierunku długofalowej współpracy na rzecz bardziej zrównoważonego i energooszczędnego rozwoju Rzeszowa. Prawdopodobnie wkrótce przekonamy się, czy rzeczywiście współpraca ta stanie się ważnym etapem w procesie transformacji stolicy Podkarpacia.
Napisz komentarz
Komentarze