Żydzi w Korczynie
Ludność żydowska osiedlała się w Korczynie już w XVI w., co wynikało z faktu, iż ówczesne prawodawstwo zakazało im osiedlania się w samym Krośnie. Według danych z 1939 r. w miejscowości mieszkało 786 Żydów.
Zdecydowana większość z nich została zamordowana w czasie II wojny światowej - Zagładę przetrwał jedynie dr Ignacy Bibring oraz kilka innych osób pochodzenia żydowskiego, które zostały przechowane przez Polaków.
Obecnie główną pamiątką obecności Żydów w Korczynie jest cmentarz (hebr. kirkut), zajmujący powierzchnię 0,7 ha. Znajduje się na nim ok. 450 nagrobków.
Co ważne, na terenie kirkutu, oprócz mogił miejscowej ludności żydowskiej, znajduje się też zbiorowy grób 123 Żydów i 7 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas wojny.
Pomoc z UR
Położony na obrzeżach Korczyny cmentarz wymaga nieustannej opieki. Dlatego też w miniony poniedziałek grupa około dwudziestu studentów historii, kulturoznawstwa oraz turystyki historycznej i kulturowej, wraz ze swoimi opiekunami z Uniwersytetu Rzeszowskiego, odwiedziła korczyński kirkut, aby pomóc w jego uprzątnięciu.
-W przeszłości Korczyna była znaczącą gminą żydowską, gdyż uczestniczyła w handlu m.in. z kupcami z Węgier, a także z innych stron, np. z rejonu Morza Czarnego - tłumaczył swoim studentom prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów UR.
Poza prof. Wierzbieńcem, studentom towarzyszyła również wicedyrektorka Instytutu Historii UR, dr Agnieszka Kawalec, a także prof. Elżbieta Rączy. Wszyscy oni, wspólnie ze studentami, aktywnie włączyli się w prace na cmentarzu.
Gości powitała na cmentarzu delegacja gminy Korczyna, na czele z wójtem Janem Zychem.
Praca wre
W trakcie kilku godzin pracy, wykładowcom i ich studentom udało się "utorować" drogę do wszystkich znajdujących się na cmentarzu nagrobków. Podczas prac nie tylko nie dawało się wyczuć typowej relacji "student-wykładowca", ale też i nie brakowało okazji do wspólnych żartów.
Po zakończonej pracy, cała grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie udała się w drogę powrotną do Rzeszowa.
Inicjatywa ta stanowiła część akcji wiosennych upamiętnień polskich Żydów oraz porządkowania ich cmentarzy, organizowanej w całej Polsce m.in. przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze