Czym jest WIBOR?
WIBOR to skrót od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate. Wskaźnik ten pozwala na regulację pożyczek między bankami komercyjnymi, a jednocześnie ma istotny wpływ na wysokość oprocentowania kredytów.
Zaprezentowane przez działaczy Razem rozwiązania miałyby umożliwić zamrożenie oprocentowania kredytów ze zmienną stopą oprocentowania na poziomie z 1 grudnia 2019 r., czyli z momentu, gdy WIBOR 6M wynosił 1,79 proc.
Projekt ustawy o tymczasowym sposobie ustalania stopy oprocentowania w umowach o kredyt hipoteczny ze zmienną stopą oprocentowania rozszerzyłby również zakres wsparcia kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a także zwiększa partycypację banków w finansowaniu tej pomocy.
Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy spłacają raty kredytów mieszkaniowych za pierwsze mieszkanie.
Widmo zadłużania i eksmisji
Jak wyjaśniali przedstawiciele partii Razem na dzisiejszej konferencji, zyski banków są obecnie rekordowe, w przeciwieństwie do aktualnych dochodów polskich rodzin, których sytuacja ma się z kolei stale pogarszać.
- Banki nie muszą jeść, nie muszą ubierać dzieci, nie muszą mieć gdzie mieszkać. Podkarpacie rodziny muszą. - mówiła Wiktoria Aleksandra Barańska, przedstawicielka Razem - Dla wielu osób obniżenie rat kredytu do poprzedniego poziomu nie jest kwestią krótszych wakacji, tylko po prostu przetrwania. Ochrona obywatelek i obywateli przed bezdomnością jest konstytucyjnym obowiązkiem państwa - jako lewica, jako partia Razem nie pozwolimy na to, żeby za kryzys płacili najbiedniejsi, a bogaci bogacili się coraz bardziej.
Głos zabrał również Kacper Kowalski, członek Zarządu Okręgu Podkarpackiego: - Państwo powinno wspierać obywateli w kwestiach mieszkania - nie każdy ma możliwość pożyczenia od rodziców stu czy dwustu tysięcy złotych na mieszkanie, nie każdy odziedziczy je po babci bądź dziadku. Państwo nie powinno dopuścić do sytuacji, w której obywatele martwią się, czy z kolejną podwyżką stóp procentowych będzie ich stać na spłacanie kredytu. - tłumaczył.
W dalszej części wystąpienia, Kowalski odniósł się również do możliwości wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych: -Raty ciągle rosną, w skrajnych przypadkach ludzie płacą już nawet pięć tysięcy złotych. Niejedna rodzina na takim poziomie ma swój miesięczny budżet domowy, więc kolejne podwyżki mogą poskutkować ich niewypłacalnością, a nawet eksmisjami i sporym zadłużeniem.
Projekt został złożony 8 kwietnia i na tę chwilę znajduje się w sejmowej zamrażarce.
Zapis konferencji na żywo.
Napisz komentarz
Komentarze